Arabské jaro - rok poté

21. června 2012 v 9:28
Loňské vzpoury obyčejných lidí, kteří byli dlouhá léta utlačovaní diktátory, naplnily demokratickou Evropu i Ameriku nadšením. Konečně promluvil lid a ukázal svoji sílu, konečně i v těchto zemích bude nastolen ten správný řád - demokracie. Měla jsem tenkrát mnoho pochybností, protože nejsem optimista a hlavně protože vidím, kam vedla demokracie v ČR, zemi, která s Egyptem nebo Libyí nedá srovnávat z hlediska společenské vyspělosti. Uplynul rok a Libye se zmítá v chaosu, v Egyptě záhadně vyhráli volby dva prezidenti a mezitím zemi dál vládne armáda.


Nepřekvapuje mě to, protože demokracie není o tom, že se někdo rozhodne, že teď bude demokracie. Demokracie je velice křehký systém a společnost do něj musí dorůst. Občas ale nedostane šanci vůbec. Ta česká rozhodně ne, ale podle mého názoru třeba ani ta americká. Jaké šance mohly mít země jako Egypt nebo Libye?

Demokracie pro své fungování potřebuje nejen společnost schopnou přijmout zodpovědnost a nezávislá média, ale především dostatek kvalitních zodpovědných lidí, kteří vůbec mohou být zvoleni. V ČR se tito lidé nedostanou do volitelných pozic - a v Americe taky ne, protože volby v Americe jsou o tom, kdo si co zaplatí.

Vláda armády v Egyptě je asi jediné možné řešení - ale i tak tam vidím obrovské riziko, že se najde nějaký ten upravený, sympatický, dobře se vyjadřující člověk, který strhne lidi nadšením a slíbí jim nemožné - a pak dojde přesně k tomu, co známe z ČR - zemi začne ovládat mafie vyvolených pod rouškou demokracie. Co se bude dít v Libyi se neodvážím odhadnout, mladí muži s kalašnikovy v rukách jsou schopní hrozných věcí - kdo nevěří, ať se podívá do Afgánistánu.

Demokracie není vhodné řešení pro každý národ - je načase, aby si to konečně lidé uvědomili. Nedá se nastolit, lidé k ní musí dorůst. Je vhodná jen pro vyspělou společnost a ve společnosti, která je zdecimovaná násilnou dikraturou nemůže uspět.

Věřím, že k demokracii se dá národ vychovat. Věřím, že pokud si národ zvykne na základní pravidla - zodpovědnost za svůj život, samostatnost, nutnost pomáhat slabým a nemocným, důsledné trestání zločinu i zneužití moci - že po jedné, dvou generacích takového fungování si lid může moc převzít. Myslím si, že ve společnost jako byla Anglie, Švédsko, Nizozemsko, přesně tohle proběhlo, jen formou kvalitni konstituční monarchie, která pak bez problému moc předala lidu. V ČR, USA, Egyptě, Libyi a dalších žádná kvalitní konstituční monarchie nebyla a demokracie nefunguje.

Rozvinutý svět má dnes dostatek znalostí a zkušeností, aby dokázal zemím, které se zmítají v problémech, pomoci. Ale nemůže to udělat násilím a země samotné si pomoci nenechají - každá země totiž věří, že tomu rozumí nejlépe. Paradoxně na to nejvíc doplácejí ti, které má demokracie chránit - občané.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Hamilbar Hamilbar | 22. června 2012 v 10:46 | Reagovat

"Čtyři z pěti učitelů (83%) vidí každé ráno hladové žáky a 55% jich říká, že až čtvrtina žáků přichází do školy hladových.

49% učitelů říká, že nosí do školy jídlo nebo ovoce aby mohli nakrmit děti které neměly snídani. Téměř jedna pětina (17%) dává těmto žákům peníze ze své vlastní kapsy aby si mohli koupit jídlo."

Píše The Guardian v článku který lze (anglicky) nálézt (s mnoha dalšími podrobnostmi) zde:

http://www.guardian.co.uk/society/2012/jun/19/breadline-britain-hungry-schoolchildren-breakfast

Na rozdíl od vás,jsem však pesimista a obávám se, že rozvinuté demokracie dostihneme daleko dříve než po vámi uváděných jedné až dvou generacích.

2 Kimmy Kimmy | 22. června 2012 v 14:13 | Reagovat

Hamilbare - pro mě je rozvinutá demokracie v odpovědnosti státního sektoru. Anglie je země s obrovskou populací přistěhovalců - jsou to lidé, kteří se často ani nedokáží s úřady dorozumět, natož aby byli schopni si zažádat o dávky, na které by měli nárok. Pokud tyto děti v UK existují - není to z důvodů nefunkční demokracie. Já bych vám mohla úplně stejně citovat celou řadu článků o tom, kolik lidí bydlí v UK ve státních council house, jak si tam některé rodiny žijí ze státních dávek, jak se tam pomáhá svobodným matkám, nakonec v článku je uvedeno, že tyto děti dostávají zdarma obědy (i když ani ty často za moc nestojí).... Navíc není v článku uvedeno, kolik těch dětí hladoví proto, že rodiče dávky propijou nebo prohrají v automatech. Ne, opravdu mě nepřesvědčíte, že v Anglii vede rozvinutá demokracie k hladovým dětem - ten problém je někde úplně jinde. Jak je také v článku uvedeno - 72% identified lack of parenting skills as a reason for the growing number of pupils going hungry.

Já bych si velmi přála mít anglickou politickou kulturu dříve než v jedné až dvou generacích. Navíc jste mi bohužel neporozuměl - moje pointa byla, že populace se dá vychovat - ale v ČR populaci nikdo nevychovává ani vychovávat nebude - proto tady rozvinutá demokracie nenastane - ale nejspíš tu nastane americký typ demokracie - a tam opravdu celá řada dětí bývalé střední třídy hladoví. Na rozdíl od Anglie na ně ale americký stát dost kašle.

3 Evropanka Evropanka | Web | 22. června 2012 v 14:58 | Reagovat

Dvorní komentátorka měla v minulých dnech poněkud napilno a neměla čas ochomýtat se kolem těhletěch internetů :-)

Se základní myšlenkou souhlasím. Násilné zakládání demokracie bývá nastolením chaosu a ještě horšího násilí, zvláště pokud se hlavní role ujmou USA a pokud nové demokratické principy vnutí obyvatelstvu vojenskou silou. George Bush o Iráčanech:
“I think the Iraqi people owe the American people a huge debt of gratitude, and I believe most Iraqis express that. I mean, the people understand that we've endured great sacrifice to help them. That's the problem here in America. They wonder whether or not there is a gratitude level that's significant enough in Iraq.”

Potvory nevděčné.

O Lybii jsem zrovna před pár dny četla
tenhle skvělý sarkastický článek: [url]http://english.pravda.ru/hotspots/conflicts/18-06-2012/121407-libya-0/[/url]

To jsou země, kde se demokracie krčí v koutě, protože kdyby vylezla na ulici, okamžitě ji někdo zastřelí. Na chaosu se mic demokratického postavit nedá, to koneckonců píšeš i ty v článku.

V tomto ohledu srovnávat a stavět na roveň demokracie ČR a Lybie není úplně fér, protože Lybijci by byli zřejmě velmi štastni, kdyby měli demokracii, jakou máme my zde.

Myslím, že demokracie u nás funguje, principy jsou nastaveny dobře, ale jsou narušovány privátními zájmy, kterým se stát neumí účinně bránit. Pokud je stát založen na víře v dobro a spravedlnost lidu, tak je snadné, pokud máte k dipozici dostatek finančních prostředků, dosáhnout svého. Proto se taky domnívám, že hlavním důvodem k zavádění demokracie do post-totalitních států je její velká výhodnost při prosazování různých korporátních zájmů. Saddám byl sice lump, ale Bechtel nebo BP by do země sám od sebe nepustil.

4 Evropanka Evropanka | Web | 22. června 2012 v 18:41 | Reagovat

Ajéje. Blondýna neumí napsat správně Libyi. ::facepalm::

5 Kimmy Kimmy | 22. června 2012 v 19:05 | Reagovat

Libyi jsem dlouho špatně psala taky :)

článek v ruské Pravdě jsem moc nepochopila - ale teda čubrním, jaké ty čteě zdroje :) to máš z G+?

Nemyslím si, že u nás demokracie funguje. To, že lidé mohou jít k urně a hodit tam kus papíru, to pro mě není funkční demokracie. Fungující demokracie se umí těm osobním zájmům bránit.

Leda bychom demokracii přejmenovali na korporatokracii - což už je docela podobné té kleptokracii :)

6 Evropanka Evropanka | Web | 22. června 2012 v 20:00 | Reagovat

Mně je to blbé psát, ale přečti si to znova :-) Jj.

Neshodneme se, no.
Demokracie je dobrý systém, ale jen ve správných rukou a - v porovnání s mnoha zeměmi jsme na tom ještě velmi dobře. Jenže taky myslím, že ani ta "fungující" demokracie není odolná oproti těm tlakům, které jí využívají pro vlastní prospěch a ani dvě generace nepomůžou, pokud celosvětově je znát trend, kam se vývoj demokracie ubírá. Mám proto docela obavu, že naše pravnoučata zažíjí spíše to, co se teď děje ve Státech. IMHO.

7 Kimmy Kimmy | 22. června 2012 v 23:46 | Reagovat

ale jo - demokracie je dobrý systém - akorát ta společnost k tomu musí dozrát a většina demokratických společností tam teda zatím podle mně nedošla. ČR rozhodně ne.

Naprosto souhlasím, že ČR má našlápnuto americkým směrem. Je to děsivá představa. Ale obávám se, že není úniku.

8 Evropanka Evropanka | 23. června 2012 v 10:14 | Reagovat

No, a podle mě už ani nedojde. Demokracie je velmi křehký systém, který má dvě velké slabiny - vlastní korektnost svazující ruce obranným mechanismům a nízkou odolnost vůči financím ze soukromého sektoru (sponzoři politických stran, faktická rozhodovací moc). Nebýt těchto vlivů, možná by bylo možno společnost "vychovat", nechat ji dozrát. Ale zrovna na těch Státech je vidět, jak je ten systém impotentní a občané s tím nemůžou dělat vůbec nic.

9 Kimmy Kimmy | 23. června 2012 v 14:28 | Reagovat

[8]: Ano - s tím naprosto souhlasím, proto jsem přesvědčená, že musí existovat mezistupeň osvíceného absolutismu - třeba ve formě konstituční monarchie.

Dnešní tištěná MF Dnes má na to dobrý článek - počkám, jestli to dají online, jestli ne, tak některé citáty přeťukám - velmi se tam s autorem shoduju - a to i ve vyhlídkách do budoucna...

Státy jsou pro mě nejlepším důkazem, že představa některých lidí, že se to tady samo zreguluje, až vymře generace formovaná socialismem, je zcela mylná.

Teorie demokracie je, že občané něco dělat mohou - já souhlasím s tvojí poslední větou a proto si myslím, že v ČR je demokracie nefunkční - neboli stejně jako justice - je především papírová.

10 Evropanka Evropanka | Web | 23. června 2012 v 19:49 | Reagovat

Přikládám do debaty jedno krátké zamyšlení. Je tam dokonce zmínka i o konstitučním monarchovi ;-)
<a>http://dialog.ihned.cz/komentare/c1-55029570-prizrak-partajnictvi</a>

11 Kimmy Kimmy | 23. června 2012 v 23:20 | Reagovat

[10]: šmankote - ten článek je TAK PRAVDIVÝ!!!!!

"Pro člověka s běžným uspořádáním psychiky, který by mnohou výkonnou funkci ve státě prováděl úspěšně a odpovědně, je totiž zcela vyloučené se přes tento bizarní institucionální mlýn dostat."

A v tom je jádro pudla.

12 Evropanka Evropanka | 23. června 2012 v 23:46 | Reagovat

Já si říkala, že se ti bude líbit :-)

No, ale dostal za uši, pan autor. Třeba tady: "Autor předpokládá existenci tří neexistujících subjektů - čestných a nestranných starostů, čestných a profesionálních ministerských úředníků a čestného státnického prezidenta. Typický případ zoufalé utopie."

OT: Nešlo by zařídit, aby šly vkládat html tagy a aby si to pamatovalo uživatelská jména? Kdo to má herdek furt vyplňovat?

13 Kimmy Kimmy | 24. června 2012 v 0:49 | Reagovat

[12]: vím, kam bych poslala autora komentáře na studijní pobyt :)

ti lidi v téhle zemi jsou - to není utopie - ale protože jsou rozumní, od politiky se drží stranou. Já teda ze starostů nijak u vytržení nejsem, ale aspoň jsou to lidé, co se někomu zodpovídají - narozdíl od poslanců

u komentářů můžu editovat akorát rámeček a obrázek... ale poslala jsem dotaz administrátorům, tak uvidíme

Co se týče jména - asi jedině si udělat registraci na blog.cz a kliknout si na "pamatovat si" - já na Blogspot taky musím pokaždé vyplňovat :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama