Šmejdi

13. června 2012 v 14:26
To je název nového dokumentárního filmu, který vzniká o českých předváděcích akcích, zaměřených na důchodce. Lidovky se tím zabývají už pár dní, dnes přinesly i pár skutečných příběhů datujícících dokonce až konec minulého století. Už tak dlouho v ČR firmy operují, tlačí na důchodce a mastí si kapsy. Vše jak už je v ČR dobrým zvykem, zcela legálně.


Akce samotné nemá smysl rozebírat, je to prostě past na prostochudé lidi, kteří jsou většinou sami a chtějí nějak vybočit ze stereotypu všedních dní. Akcí pro důchodce je v ČR velmi málo, nějaká univerzita třetího věku nebo kluby seniorů možná trošku fungují ve větších městech, ale není to žádná sláva, a důchodci nejsou zvyklí ponořit se do virtuálního světa, kde by mohli bezpečně plýtvat časem hraním her nebo třeba psaním blogů. Jsou zvyklí na osobní kontakt a ten pořád vyhledávají. Jsou také zvyklí poslouchat a neprojevovat moc svůj vlastní názor. Ideální kořist.

My ale máme v ČR mladého ministra spravedlnosti, který je bystrý a jistě si je vědom problematiky spletitých zákonů, které nám stále legalizují lichváře i podvodníky. Nakonec známá realitní firma Prolux, která podvedla už desítky lidí, je stále beztrestná a ještě hraje uraženou, když někdo napíše, jak to s nimi vlastně je. Na problém s exekutory upozorňoval denní tisk celé měsíce, než to pana ministra trklo, že by s tím teda měl něco dělat. No ono to nejdřív ani tak netrklo pana ministra, jako nějakého soudce, pana ministra až potom.


Ano ano, máme všichni to právo na špatné rozhodnutí. Ale když už nám stát nařizuje takových věcí - když nedovolí rodinám udělat špatné rozhodnutí neočkovat nebo nedovolí smrtelně nemocným špatně se rozhodnout ukončit svůj život - ve jménu ochrany občanů - proč ty občany nechrání také tak, že by tyhle podvodné firmy zmáčknul pod krkem a jednoduše jim vypráskal kabát?


Spoluautorka dokumentu uvádí, že podobné akce se pořádají i v Německu - z hlediska ochrany seniorů se to ale posuzuje jinak, senioři jsou tam vůči takovým akcím lépe chráněni. U nás zatím žádná legislativa není. Proč ne? Asi se to zase někomu nehodí do krámu. Bohužel se ani vládě moc nehodí do krámu seniory aspoň vzdělávat. Dobře, že se snaží aspoň Lidovky, ale kolik těch seniorů to asi čte? Můžeme jen doufat, že veřenoprávní televize bude dokument opakovaně vysílat v důchodcovsky přijatelných časech.


Šmejdi - takový hezký český výraz. Nemůžu vystát to počešťování českých výrazů, lidi, kteří říkají 'koncentrovat' místo 'soustředit se', 'edukativní' místo 'výukový, vzdělávací' či 'indície' místo 'ukazatel'. O lídrech nemluvě.

Ono totiž kolikrát ti naši lídři jsou jen prachobyčejní šmejdi.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama