Vyhlídky

24. června 2012 v 10:12

Článek Jeronýma Klimeše "Vize při utahování opasků" není online. Dostala jsem ho včera k snídani spolu s čerstvým pečivem. Je ale tak dobrý, že sem některé věci prostě přepíšu. Například "mezi válkami se situace postupně zhoršovala, ti bystřejší již vědeli, co se bude dít".


Budoucnost světlá nebude - to si snad dneska nemyslí ani optimisté (tedy optimisté, co mají všech pět pohromadě, jsou i optimisté fanatici, ale ti to v hlavě v pořádku nemají). Klimeš nastiňuje velmi pravděpodobný charakter české společnosti:

"Tytam jsou časy, kdy lidé z nudy koukali z okna. Dnes koukají na televici, takže venku se může pohybovat zloděj nepozorován. Ve srovnání s minulostí se krade mimořádně snadno. Zloději znají reakční čas policie. Nevěřili byste, s jakým klidem odcházejí z parkoviště zloději automobilů, když na ně zpovzdálí začnete křičet."

Věřila, protože jeden takový v klidu odkráčel od našeho domu, kde jsme ho načapali. Přivolaný příslušník nám pak řekl "to jste dneska už čtvrtí".

"Morálka je slabá síla, pokud se krádež vyplácí, morálka se rychle rozplyne. Najednou se poctiví lidé zdržují kradení jen ze zvyku, z principu a okolí je sleduje s ťukáním na čelo.
Každý zlodějíček v lochu je drahý luxus - dnes stojí daňového poplatníka okolo 40 tisíc na měsíc. Státu se tudíž vyplatí nechat drobné zlodějíčky běhat po světě. Takže první pokus bude nějak zvýšit dolní sazbu trestného činu. Například že by vše do škody 20 tisíc korun bylo pouhým přestupkem. Jinými slovy: s pakatelními částkami neotravujte.
Pokušení ke kriminální aktivitě nejsilněji dopadne na mladou generaci. Ta je udržována v sebevědomém nároku na blahobyt a dále v přesvědčení, že když oni trpí nepříjemným pocitem, je to něčí vina. "

Česká společnost se tímto směrem formuje už nějakou dobu. Nedostatek ohledů na ostatní je vidět všude okolo - od nepříjemných úředníků, přes miliantní důchodce v obchodech a tramvajích až po sprejery, kteří jen ze své libovůle beztrestně ničí práci jiných (o pejskařích nemluvě). Pravidel slušného chování je nějak čím dál méně, všechno se toleruje v rámci "svobody a demokracie". A justice?

"Procesní chyby jsou téměř důležitější než fakticita činu. Fakt, že došlo k vraždě či jakémukoli jinému trestnému činu se dá eliminovat tím, že se napadne procesní chyba policie při vyšetřování. To vše jde samozřejmě na úkor obětí trestných činů - těm doba nepřeje."

Neustálý strach, abychom náhodou neudělali chybu, znamená ring volný pro ty, co v těchto procesních věcech umí chodit. Spravedlnost? To je jen pojem - důležitý je proces a důkaz a když jsou důkazy důmyslně uhlazeny, na nějaké odposlechy nebo jen osobní svědectví se česká justice spoléhat nebude. Chráníme zločince na úkor okradených a podle toho to taky vypadá - "máme mnohonásobně více možností, jak monitorovat zločince, ale zároveň jsme si naordinovali mnohonásobně více lidských práv, kvůli nimž jsme si použití těchto možností zase zakázali. " Presumpce neviny znamená, že kolem nás běhá nevinný Gross, Drobil, Vondra, Bém, Janoušek, a mnoho dalších.

Jeroným Klimeš má i strategii přežití - "počítá s velkou frustrační tolerancí. Příjemné pocity jsou luxus".

To platí už dnes - musíme tolerovat riziko, že nám někdo na parkovišti vybere auto a policii to bude jedno - je to frustrující, tak holt musíme mít frustrační toleranci. Tu by zřejmě Klimeš doporučil také studentům, kteří kvůli pětce ze slohu musí oželet vysněnou vysokou školu, na kterou se už dostali. Frustrační toleranci musí aplikovat také desítky lidí, kteří čekají v dlouhých frontách na dětské pasy. Maximálni frustrační toleranci pak vyžaduje sledování české politické scény.

Vyhlídky do budoucna jsou chmurné. Kriminalita poroste a poctiví lidé budou pro smích. Cena za neschopnost nastavit pravidla a důsledně vymáhat jejich dodržování - cena za příliš velkou svobodu, kterou národ neustál.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | Web | 25. června 2012 v 8:44 | Reagovat

Možná jsem nečetla pozorně, možná to z těch úryvků nevyplývá, ale chápu dobře, že rada na závěr od pana Klimeše zní, že si máme zvýšit frustrační toleranci, čiliže máme ohnout hřbet a zvyknout si na to? Ehm, co?

2 Kimmy Kimmy | 25. června 2012 v 13:08 | Reagovat

Tak úplný závěr pana Klimeše je víceméně o tom, že někteří lidé - ti s vysokou frustrační tolerancí - jsou schopní žít i ve špatném systému poměrně spokojeně - doslova "Lidé se dělí na ty, kteří fungují i s nepříjemnými pocity a na ty, kteří se hroutí. Zaleží na nás, kam budeme patřit"

neboli chápu to stejně jako ty - pokud chceš přežít do budoucna si hezky zvykni na nepříjemné pocity a na frustraci.

Alternativu pak nabízí jeden český farmář:  
http://ekonomika.idnes.cz/cesnek-si-hlidam-se-sukovici-jinak-by-ho-lide-rozkradli-rika-farmar-10c-/ekonomika.aspx?c=A120619_152157_ekonomika_spi

3 Evropanka Evropanka | Web | 25. června 2012 v 22:32 | Reagovat

Tak to nemusím být psycholog, abych tušila, že flegmatikovi to  všechno bude tak nějak víc buřt :-)

S tím farmářem ti nějak nevím... článek je to zajímavý, ale jestli tou alternativou k přežití do budoucna je chránit majetek za pomocí rotvajlera a silné hole, tak doufám, že je připravený také na to, že ho jednou nějaký zloděj obviní z ublížení na zdraví.

Četla jsi na ČP ten rozhovor s Passerem? Říká téměř totéž co ty, jen do toho ještě motá adventisty a pokání je podle něj cestou ven. No, tím si nejsem tak jistá, ale jako byznysmen, který se vyjadřuje k politice a korupci ve státní správě, je rozhodně zajímavější figurou než Babiš.

Jo a ten článek o tom, aby Nečas zrušil NERV, ten jsi psala ty, ne? ;-)

4 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 8:33 | Reagovat

No já v tom vidím spíš prohru obyčejných lidí, pokud při obraně vlastního majetku bude justice hájit zloděje... Já jsem holt ten příznivec absolutismu - nemá krást...

Článek "Pane premiére, zrušte NERV a zavolejte raději do Singapuru" - je balzám na moji dušičku - konečně to vidí i někdo jiný, než já... třikrát hurá!!! Ale v ČR chytré lidi nikdo neposlouchá.

Četla jsem zajímavou spekulaci o tom, proč chce být najednou Dlouhý prezident - prý by se mu to dobře vyjímalo na CV, až bude v Goldman Sachs řešit nějaké to povýšení...

5 Evropanka Evropanka | 26. června 2012 v 9:18 | Reagovat

Víš, co se mi líbí? Že chodíš taky na ČP :-)

Na Dlouhém oceňuju, že se vypracoval u GS do poměrně vysoké pozice a je v ní úspěšný. Je to chytrý člověk a myslím, že má velmi dobře spočítány své kroky a kandidatura se mu vyplatí i v případě neúspěchu.

6 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 9:24 | Reagovat

Jo jo - líbí se mi to tam. Ten rozhovor s Passerem jsem teď dočetla, ale ač s ním v mnohém souhlasím, ta koncentrace Pána Boha je tam na mě příliš silná. A Adventisté Sedmého Dne mi důvěru nepřidají.

Představa, že přijde nějaký prorok a lidé nasadí pokání, je nesmyslná. Problém je v morálce, je v nedostatku dobrých příkladů, dobrých vůdčích osobností, dobrých zpráv. Ale nespraví to ani čas, ani Pánbu, ani se to nespraví samo. Ta situace nemá klidné  bezbolestné řešení.

Co se týče GS - tak z těch mám už delší dobu husí kůži, po shlédnutí řady dokumentárních snímků - tak takového prezidenta bych nechtěla - dost jejich bývalých představitelů se motá okolo vlády USA - a je to vidět.

Singapur na ně - i na nás!!!

7 Evropanka Evropanka | 26. června 2012 v 9:53 | Reagovat

Akorát jim na provoz přispívá Babiš, no, moc ho zrovna nemusím, ale za tohle má bod k dobru.

Jj, však jsem to psala, mluví rozumně, až na to, že do toho tahá ty adventisty. Ale není to zas nějak extra rušivé, zvlášť když člověk ví, proč k nim přistoupil.
Myslím, že je vždycky nejúčinnější, když si problém uvědomí ten, jehož se týká, protože pak má sám motivaci to změnit. Násilné zásahy zvenčí se obvykle míjejí účinkem a apelování na svědomí taky. Asi nejpravděpodobnější bude, že nikoli nějaká nastolená diktatura nebo vlastní pokání, ale všeobecný nepříjemný pocit, že život v takto nastavených podmínkách není pohodlný a vyhovující. Spoustě lidí dnešní situace vadí, mluví se o ní, to je přece nadějné.
No jo, no, já vim, že mi zas dáš ťafku realisticky vykreslenou chmurnou budoucností, ale jako optimistovi mi to prostě nedá ;-)

8 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 10:51 | Reagovat

Problém je v tom, že ti, co to mohou ovlivnit, to nepociťují jako nepříjemný život - z těch úředníků na magistrátě se na pokání nikdo nedá - tam to tipuju na filozofii "nedáš ty, dá jiný" a tím to pro ně zhasne.

Máš snad pocit, že Kalousek nebo Drábek mají ohledně svého chování nějaké nepříjemné pocity?

9 Evropanka Evropanka | 26. června 2012 v 11:48 | Reagovat

Ale samozřejmě, že ti, kterým ta situace vyhovuje, ji nebudou chtít měnit. Jenomže kolik takových je, v porovnání se zbytkem národa? Kromě toho, lidi jsou zlomyslný bestie a nepodceňovala bych je. Těší je a uspokojuje číst o těch kauzách, baví je, když vidí, jak někdo sebevědomě tancuje po ledu a pak zapomene koukat na nohy, uklouzne a rozbije si nos.

10 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 12:20 | Reagovat

jenže ta moc je taky koncentrovaná v rukou poměrně malé skupiny lidí. A co se týče kauz - už se nebudu opakovat ohledně české justice :)

A i kdyby - tak ve frontě čeká na koryto řada dalších. Ta změna by musela být fundamentální a hlavně - museli by se najít ti poctiví lidi, co by tu republiku dokázali kormidlovat. Demokraticky tohle opravdu nečekám.

Františka Matějku jako blogera moc nemusím - ale tohle považuju za trefné - http://frantisekmatejka.blog.idnes.cz/c/276656/Svet-se-zblaznil-Ten-kdo-bere-diktuje-tomu-komu-bere.html

11 ratka ratka | 26. června 2012 v 12:34 | Reagovat

děkuji za několik zajímavých odkazů. se zájmem jsemsi přečetla rozhovor s panem Passerem, podívám se i na ten poslední odkaz. řešení neznám. ale ráda si k tematu něco počtu.

12 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 13:22 | Reagovat

Ahoj Ratko - tak až to přečteš, tak napiš, co si o tom myslíš :)

13 ratka ratka | 26. června 2012 v 14:26 | Reagovat

co si o tommyslím jsem (myslím) psala nekolikrát. snažím se o max. nezávislost tj. žít tak abych nemusela pracovat a platit daně.
pak nemusím řešit komu platím mé daně. kupuji minimim takže neplatím ani DPH, žiju zdravě takže nepořebuji lékař, decka studují  apracují mimo CZ a ten nejmenší je dyslektik co si dělá co chce. buhví co bude dělat dál a ani to nebudu řešit.  tak nějak si vytvářím prostor uprostřed prostoru, dokonce mám i vlastní studnu kterou zatím používám jen na zahradu ale kdoví. tím že se někteří lidé mohou úspěšně (a jen hýbáním hubou a mžením) dostat k penezům, vytváří v lidech iluzi že jim se to podaří taky když se dostanou ke zdroji. a tak se lidé snaží získat peníze jinak než prací. pod prací rozumím takové to bouchání kladivem ve fabrice nebo připravovat nové výrobky v technologii. možná to je úplně jinak. mě přijde že lidé pracující od rána do večera, ve vedru a smradu  mají pocit že je někdo tahá za nos a okrádá, a pak nepřejí těm co si rozděljí peníze mezi sebou jejich výdělky a jsou na ně nasraní. a toho využívají pak různí vykukové a demagogové a tu naranost usměrňují takže jsou pak nasraní i ti co vůbec nepracují a žijí jen z dávek, protože se jim zdá že dostávají málo a že by měli dostat více. takže těch nasraných je fakt hodně

vrátím se k daním, teoreticky by mohlo být tomu kdo si vydělá dost peněz úplně jendo kam jeho daně jdou a kdo si je jak rozdělí. pokud může on sám z toho žít. ta nespokojenost a pobouření vzniká tím, že by chtěl mít člověk vliv na to kam ty peníze jdou a kdo si je rozdělí. ale to bohužel není možné. daně si rozděluje rozpočtová (mocenská) svéra dle svého.

14 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 14:55 | Reagovat

Ratko - ano, Tvůj životní přístup je krásný (mám to chápat tak, že jsi se rozhodla novou práci nehledat?) - ale dopřát si ho může málokdo.

Já jsem rozhodně zastánce pracující inteligence, pořád si myslím, že tudy vede cesta kupředu (i když úplně bych ta kladiva taky nerušila) - ale štve mě, že je to tady taková mafie a schopní lidé se k tomu nedostanou.

S těma daněma je to vůbec zajímavé, kdysi jsem četla komentář nějaké účetní, že pokud chlap bere do 21 tisíc měsíčne a má doma ženu a dvě děti, tak daně neplatí. Ony ty odpisy nejsou nijak malé a pokud je průměrný plat jen okolo 24 tisíc - což znamená, že vetšina lidí má píš méně, tak si říkám, kdo teda vlastně ty daně platí. Protože ty odpisy živnostníků jsou taky poměrně štědrý. O daňovém kreditu nemluvě...

Je to tu nějak celé postavené na hlavu.

15 ratka ratka | 26. června 2012 v 15:04 | Reagovat

14. žejo :o) celé je to divné a postavené na hlavu. pak si přečtu nějaký štvavý článek jaký je člověk chudák a je mi to divné. Buď vydělává hodně pak by se hodilo mít trochu pokory vděčnosti že tuhle možnost má, nebo vydělává průměrně a daně neplatí a prostě jen tak vyhryzává ze setrvačnosti.

16 Kimmy Kimmy | 26. června 2012 v 15:34 | Reagovat

[15]:no - ale mně pořád štve to plýtvání a to školství...

a arogantní politici - daně, nedaně

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama