Změna je život

15. června 2012 v 9:48
Bankovní poplatky jsou pro banky skvělým zdrojem příjmů. Lidi v ČR platí za leccos - za privilegium uložit si v bance peníze nebo za zjištění, kolik těch peněz na účtu vlastně mají. Lidé hudrují - ale pouze necelá pětina klientů bank v Česku v minulosti změnila banku. Průzkum sice potvrdil velkou nespokojenost českých spotřebitelů s výší bankovních poplatků, zároveň je ale zde evidentní nezájem spotřebitelů s tím něco dělat.


A tím se asi vysvětluje celá záhada, proč jsme v ČR politicky tam, kde jsme - bude to stejné, jako u bankovních poplatků - lidi jsou sice nespokojení - a zároveň nejsou ochotní s tím něco dělat. Pokud lidi nemají potřebu změnit banku, která jim účtuje horem dolem, což je u národa tak velmi zaměřeného na levné věci, případně služby zdarma dost překvapující - tak asi nelze čekat, že by se najednou změnil přístup k politice. Když je problém vyřídit si nový účet a převést trvalé účty - a to je bezpochyby pracné, i když finančně zajímavé - tak představa, že by lidi aktivně vyhledávali politiky a politické strany s nějakou zodpovědností, je velmi bláhová. Na banky i na politiku je pohodlné nadávat a tím to skončí.

"Existuje překvapivý počet klientů, kteří deklarují relativní spokojenost, ale současně odrazují ostatní od toho, aby využívali jejich banku," uvádí se v průzkumu. Toto nechápu už vůbec a přemýšlím, jestli to tak funguje i ve volbách, že lidi tam ten lístek ODS dají a ostatním říkají, ať to nedělají - určitě by to vysvětlovalo těch současných 15 nebo kolik %, které ODS má.

Češi prostě asi nemají rádi změny - a zdaleka nejsou sami, měnit nechtějí ani Řekové, Španělé, Italové, politici EU - prostě všechno nechat pěkně při starém, postěžovat si, i na tu demonstraci zajít, ale hlavně nic moc neměnit. Proto je teď Evropa v agónii.

Na celou situaci existuje velmi jednoduchá metafora, popsaná v knize Kam se poděl můj sýr - abych to tu nemusela vypisovat, odkážu na tuto recenzi, která to jednoduše shrnuje. Kdo není ochoten ke změně, většinou na to doplatí. ČR na to doplácí dnes a denně. Změna je život a čím déle budeme změnám odolávat, tím horší bude změna, která přijde proti naší vůli.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 12:14 | Reagovat

Ta reklama mBank je tady zcela neúmyslně :)

2 Missorka Missorka | E-mail | Web | 15. června 2012 v 12:23 | Reagovat

Jsem tuuuu (ale nečetla jsem to, v rámci jahodového šílenství... :-))

3 ratka ratka | 15. června 2012 v 13:07 | Reagovat

patřím ke konzervativcůma zatím nelituju. jsem u KB (Komerční banky)odjakživa což znamená že pokud si vyberu nějakou jinou banku takje to jen na zkoušku abych zjistila že mě jinde okrádají zase jinak. takhle jsem to zkusila u Spořitelny, Agrobanky, Raiffeisen, Hypo či ještě nevím kde a u ty KB jsem furt. sice mě taky obírá ale vím přesně o kolik.

jasně že se naštvu když se dovím že bych měla zaplatit za vložení či vybrání peněz. a tak to neudělám. a vyberu si v bankomatu a převedu peníze v internetu. ale můžu s paní projednat různé jiné věci, pohybovat terminovanými účty a spořícími účty dle libosti, vím kam mám přijít když mi nefunguje karta a to již dlouhá léta. myslím že na tom funguje taky byznys, že když má člověk vztah a důvěru, tak prostě jen tak neuteče. i když ho to bude stát padesátikorunu navíc.

4 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 14:42 | Reagovat

Miss - tebe tu opravdu ráda vidím, kontakt s tebou mi chybí!!

5 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 14:52 | Reagovat

Ratko - pokud máš dojem, že platíš za služby správně, tak je to v pořádku. Mně zaráží, že lidi si stěžují na poplatky, ale nechtějí přejít k jiné bance, nebo dokonce jiným radí, ať k té jejich nechodí...

Samozřejmě za dobré služby klienti rádi zaplatí. Já jsem naprosto spokojená jen s internetovým bankovnictvím, takže osobní služby nepotřebuju a taky za ně nechci platit. Ale třeba platba za výběr z automatu vlastní banky mě štve principiálně.

6 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 14:53 | Reagovat

Jejda - já si musím zvyknout, že vlastně můžu reagovat rovnou na komentář - jsem z toho Bloguje pořád ještě zblblá :)

7 KS KS | 15. června 2012 v 15:27 | Reagovat

Kimmy asi takhle, řada lidí nechce přejít třeba k výše zmiňované MBank, protože stále konzervativně nevěří elektronickému bankovnictví a pokud něco chtějí, dojdou, osobně vyřídí, zaplatí šílený poplatek, doma zanadávají a hotovo... To je první důvod. Řada z nich je sice nespokojená se svoji bankou,  ale k jiné nechtějí, protože je pro ně cizí a obávají se, že o svoje peníze u jiné přijdou. Po krachování všech možných finančních institucí v 90. letech tihle tím prošli a mají prostě strach, to je další důvod....
Já si myslím, že speciálně tohle by se nechalo vyřešit zákonem a po  nepopulárních krocích naší vlády by se jí celkem zvedl kredit, jenže na to bychom museli mít ve vládě skutečné politiky...

8 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 15:32 | Reagovat

[7]: tomu nerozumím - přece zákon na ochranu vkladů v ČR už dlouho existuje - a to na poměrně vysoké částky.

Navíc já mám třeba úspory jinde, ale na běžné provozní záležitosti - peníze přijdou, a odcházejí buď podle trvalých příkazů nebo přes bankomat nebo přes e-bank tam, kde jsou utráceny - se mi toho na tom běžném účtu moc nekumuluje, že by mě zkrachovalá mBank nějak ovlivnila.

Jaký zákon by tomu pomohl? To mě opravdu zajímá.

9 KS KS | 15. června 2012 v 16:09 | Reagovat

Ano, to je tvůj případ, protože ty "do toho vidíš a rozumíš tomu"....ale ne všichni mají na svých účtech jen nezbytně nutné prostředky....
Lidi se prostě bojí po zkušenostech s "novými" bankami v 90. letech. On kdyby se udělal výzkum ohledně finančních produktů jiných než účet a pojistných produktům, věřím, že by dopadl hodně podobně....

10 Trixl Trixl | 15. června 2012 v 16:18 | Reagovat

Ahoj, nakoukla jsem a tys změnila lokál :)
Nevím čím to je, nerozumím tomu, ale hledat levnou banku mě naučilo Aukro a MMB :) Tolik peněz za položky to jsem byla našňupnutá dost tak jsem si logla paypay (už neexistuje) a když šel do kytek tak kamarád doporučil FIO. Za těch pár let co jsme tam a mezitím je to i banka, tak jsem spokojená. Sice úročení nunulanic u bu, ale když bych si sečetla ty poplatky u bank, tak nevím jestli by na tom byli líp jak já, vytáhnou to z člověka na poplatcích. Za celý rok máme poplatek 6ká za výběry z bankomatu záleží kolikrát tam jdu měsíčně, ale většinou jen jednou a 20ká za kartu. Suma sumárum 26 ká za měsíc. Je to hodně nebo málo? A vo co je např KB lepčejší?

11 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 16:58 | Reagovat

[9]: Možná je to i o té finanční gramotnosti - běžné a spořící prostředky lze snadno oddělit. Ale stejně si myslím, že všechny vklady v ČR jsou chráněny státem do hodně vysokých částek - kolik lidí má naspořeno přes milion? http://www.finance.cz/zpravy/finance/251097-stat-mysli-na-ochranu-vkladu-klientu-u-bank-/

Co jsem si já dělala takový soukromý průzkum - vyšla mi hlavně neochota podstoupit to martyrium s trvalými příkazy... ale to nebyl statisticky významný vzorek.

12 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 17:02 | Reagovat

[10]: Trixl - ráda tě vidím!! Před časem jsem ti na starém blogu osobně děkovala za přízeň (ještě to tam je v článku Jepičí život). Ten za 14 zmizí z virtuálního světa, tak holt bylo potřeba najít nové útočiště.

O FIO taky slýchám dobré věci. Jestli mě mBank naštve, určitě to prozkoumám. 26 Kč mesíčně mi přijde jako velmi rozumné. Já sama jsem s KB ukončila spolupráci, takže nevím, co asi nabízejí. Ale jestli jsou tam lidi spokojení, je to v pořádku - horší je, když spokojení nejsou, ale jsou zdechlí jít o dům dál...

13 ratka ratka | 15. června 2012 v 17:33 | Reagovat

možná to ještě prověřím, jak se to má u KB s těmi poplatky. vím že v ceně jsou karty (obyč a  embosovaná) a nějaké paušály. většinu si dělám internetem který je zdarma. takže ono to nakonec takové finanční drama není.
kdo má jen internet si asi musí platiti kartu zvlášť nebo ne?

14 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 17:44 | Reagovat

[13]: Ratko - myslím, že karta je opravdu pro některé banky v jiném tarifu, než jen internet bankovnictví, nakonec je to i jiná služba...

já mám třeba u mBank platební kartu (embosovanou) zdarma - ale je to debetní karta, ne kreditka - ovšem třeba u České Spořitelny za ni chtěli peníze.

Já v tomhle směru fakt nejsem velký odborník na srovnávání - jsem odchovaná bankou, která se o mě ucházela a uměla si vydělat tím, že moje peníze rozumně investovala - a ne tím, že ze mě tahala každý měsíc další peníze za to privilegium, že jim svoje finance svěřím. Pro mě je to prostě otázka principu - ale chápu, že každý to má nastavené jinak.

celé to tady dneska mělo být o tom, že lidi jsou nespokojení, ale zároveň se jim nechce něco měnit :)

15 ratka ratka | 15. června 2012 v 17:53 | Reagovat

14. když je někdo nespokojený s určitým druhemněčeho tak bude nespokojený i s jiným druhem něčeho. protože vše prašť jak uhoď. vybrat si z palety stejných výrobků (různé barvy) je fakticky jen hra na výběr. je to úplně stejný princip jako když stojiš v řadě na pokladnu. postavíš se do řady která se ti zdá být nejkratší, ale mezitím se ta druhý řada zrychlí a ty tam přeběhneš protože si myslíš že to bude lepší, aleona se zase zpomalí a ty přeběhenš zase jinam a rozčiluješ se u toho :o))) tak úplně stejně je to u bank.

16 Kimmy Kimmy | 15. června 2012 v 17:57 | Reagovat

[15]: Ratko - tak v tomto s tebou nemůžu souhlasit - já jsem nespokojená s řadou věcí, ale bankovnictví mám pro sebe vyřešené uspokojivě. Taktéž mám uspokojivě vyřešené některé lékaře, dočasně asi školství - ale jinak seznam mých nespokojeností je dlouhý několik sáhů :)

Frontu u pokladny nemůžeš ovlivnit - ale výběr služeb ano. A zrovna dneska jsem si myslela, jak jsem fikaně odhadla problémy u jedné pokladny s kratší frontou - načež si pokladní u té mé začala přerovnávat drobné :)

17 peki peki | 17. června 2012 v 23:01 | Reagovat

Kimmy - Jen bych tě tu chtěla na novém místě podpořit. Budu chodit nakukovat, na původním místě mi chybíš, i když jsem byla  jen nahlížející čtenář. Díky za tvoje postřehy.
K tématu bank a poplatků se nevyjádřím, jsem zaměstnancem jedné z nich, takže je moje volba ovlivněna tím.

18 Evropanka Evropanka | Web | 18. června 2012 v 10:40 | Reagovat

Dobrý den v novém. Máš to tu pěkné :-)

Moc jsem se přes víkend nehnala do psaní, jsem totiž klasický případ klienta, který popisuješ :-) Omluvou mi budiž to, že jsme na malé vsi a možnost výběru na místní poště mě už několikrát zachránila, když jsem rychle potřebovala hotovost a nemusela kvůli tomu se všemi dětmi do nejbližšího bankomatu 20 km daleko. ... Ale samozřejmě vím, že pokud tuhle možnost využiju 1 - 2x do roka, bylo by pořád levnější skočit do auta než platit celý rok poplatky :-)

19 Kimmy Kimmy | 19. června 2012 v 11:11 | Reagovat

[17]: Peki - děkuju za podporu a ráda Tě tu uvidím.

Jako zaměstnanec banky jsi samozřejmě v jiné situaci. Loajalitu chápu.

20 Kimmy Kimmy | 19. června 2012 v 11:14 | Reagovat

[18]: Evropanko - dík, ráda Tě tu vidím!!

Máš pravdu, že píšu z pohledu rozmazleného velkoměšťáka. Ale zas tohle je aspoň solidní důvod, nejde ani tak o neochotu přejít, jako o praktické důsledky. Ale na druhou stranu není nutné mít všechny vejce v jednom košíku :).

Každopádně narozdíl od politiků, s tímhle lidé opravdu mohou něco dělat, pokud chtějí. Proto tam moc nechápu, že nespokojení lidé se nesnaží nic měnit.

21 kejmiska kejmiska | 21. června 2012 v 22:45 | Reagovat

jaj, ja jsem prosvihla otviracku - mas to tu pekne, dle me prijemnejsi

ja jsem taky konzerva, udelala jsem si sice ucet ve fio, ale proste neverim, ze poplatky casem nezavedou, takze zustavam zatim i jinde a sedim na dvou zidlich

urcite ten duvod je nase financni negramotnost, u me teda velmi silna a taky jeste spojena s lenosti, ale co ja vim? mozna casem jednu zidli opustim, az si na tu druhou zvyknu.

22 Kimmy Kimmy | 22. června 2012 v 8:39 | Reagovat

[21]: Ahoj Kejmi,

Dík - budu ráda, když se občas zastavíš.

Financní negramotnost spojená s leností - v tom to bude - zrovna jsem někde četla, jak hromada lidí změnila dodavatele energií, většina na tom prodělala, ale neřeší to, protože prý velmi často ani vyúčtování nečtou...  tak o tom to bude - lidi se nechají nachytat na reklamu, ale pak už je jim to stejně jedno...

Jestli Fio, mBank, Airbank and tihle ostatní noví hráči zavedou poplatky - nevím, ale tipuju si, že i kdyby, jak jich nezavedou takový objem, jako mají velké banky... Každopádně mít více než jednu židli je dobrá strategie, my máme v současnosti 4 (z toho v ČR 2).

23 kejmiska kejmiska | 22. června 2012 v 15:23 | Reagovat

ale vsak ja te lustruju priblizne jednou tydne :)

no dobre, tak ale dejme tomu, ze bych se financne chtela trosku dovzdelat - (cist teorii me neotravuje, studovat vyuctovani ano, v tomto jsi i me trefila vcelku presne)
- tak, kde zacit? nejakou knizkou? mas konkretni tip? nebo aspon typ? (at si uziju aspon tady, kdyz to jazykove okenko jsem  stale nezalozila)

ps: 4 zidle, ty blaho, to bych se svou rozsypanosti mohla nakonec na nekterou zapomenout :D

24 Kimmy Kimmy | 22. června 2012 v 19:46 | Reagovat

[23]: hele, žádného finančního týpka neznám, ale koncept se mi líbí - nějakého fešného finančně gramotného školitele :)

na vzdělávání tip nemám, sama to tak nějak nasávám a dohledávám si, co je potřeba... kdybych na něco zajímavého narazila, napíšu

25 kejmiska kejmiska | 24. června 2012 v 15:15 | Reagovat

[24]:
kurnik, ja jsem to prosvihla: tuhle mi jedem fesny typek nabizel skvele produkty ba snad dokonce pozici ve svem kridle letadla - a ja ho poslala nekam

jo, to mi staci, taky se pokusim nasavat tedy. jsem si myslela, ze jsou nejake publikace, ktere vsichni znaji krom me.pa.k.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama