Čínská medicína

12. července 2012 v 10:45
Čína prý řeší krizi stejně špatně, jako Evropa a proto je lépe se jí vyhnout. Aspoň to je názor Pavla Kohouta. Říká - Nalijte do Česka bilion, taky budeme tygři! Skutečně? Kolik peněz do ČR nalila EU ?


Celkem úřady od roku 2007 do začátku června příjemcům dotací proplatily 341,1 miliardy korun. ČR může v programovacím období 2007 až 2013 podle aktuálního kurzu získat celkem 798,7 miliardy korun. (zdroj) Tak já nevím, mně to ten bilion dohromady docela dává. A jsme snad tygři? Nebo příští rok budeme? Zlatý voči.

Nemyslím si, že Čína má zázračnou medicínu. Ale rozhodně si nemyslím, že má našlápnuto evropským směrem. Důvody jsou jednoduché - narozdíl od Evropy totiž Čína vypůjčené peníze nedává lidem ve formě dávek nebo práce ve státní správě. A na rozdíl od Evropy Čínu nezatíží štědré důchody stárnoucí populace. Čína investuje do výroby, do komodit, do infrastruktury. Ale ne do blahobytu občanů, kteří rozhodně nemají pocit, že se stát o ně postará.

Čína není žádná země zaslíbená, kde osvícená vláda vede lid i zemi k prosperitě. Čína dělá obrovské chyby a dojede přinejmenším na politiku jednoho dítěte. Korupce je v Číně rozsáhlá a bída obyvatel mimo průmyslové zóny také. I v průmyslových zónách lidé žijí v podmínkých pro Evropany nepřijatelných. Ale pokud si půjčuje, tak to neznamená, že nastoupila cestu zkázy.

Pavel Kohout je o tom přesvědčen - Čínské burzy již nějakou dobu čekají špatné zprávy. Index MSCI China ztratil za poslední dva roky 12 procent hodnoty, zatímco americký akciový index Dow Jones Industrial 30 za stejnou dobu vzrostl o 26 procent (obojí v dolarovém vyjádření.) Kdo uvěřil investičnímu příběhu pro důvěřivé investory o věčně rostoucí Číně a zahnívající Americe, pořádně se spálil.

Na tomto krátkém úryvku lze snadno ilustrovat hru čísel. Před třemi lety totiž Dow Jones zaznamenal pád do propasti. Odrazil se ode dna, takže roste. Naproti tomu Čína byla na vrcholu - takže klesá. Znamená to, že teď zahníívá Čína a USA čeká nadějný růst? Těžko. Ono těch čísel je totiž víc - třeba čísla o obchodní bilanci :
- China $ 280,600,000,000
- USA: $ -599,900,000,000
to znaménko mínus je u amerického čísla malé, ale velmi významné. Hádejte, kdo vlastní velký kus amerického dluhu.

Jako ve všech zemích, hodně záleží na vládě. Čínská vláda pro svoji prosperitu potřebuje funkční Západ - aspoň do doby, než se domácí životní úroveň dostatečně zvedne. Ale Čína rozhodně nezačne hýčkat svoje občany pohádkou o právu na blahobytný život, čínskou ekonomiku nebudou ochromovat důchodci ani odboráři. Jistě, velký kus čínského růstu jsou prázdná města, kde nikdo nebydlí - a Čína za to zaplatí, o tom není pochyb. Ale pořád ještě zůstane na hony vzdálená Evropě i USA.

Články Pavla Kohouta mám ráda, ale tomuto jsem potřebovala nastavit zrcadlo. Protože podceňovat Čínu, to by byla veliká chyba. A šířit představu, že Čína už má nejlepší léta za sebou, že teď zas nastalo období amerického snu ještě větší. I když na rozdíl od Evropy Američané aspoň nečekají štědré důchody a zdravotní péči zdarma.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | 13. července 2012 v 11:34 | Reagovat

Bezva článek, Kimmy! Já teda nemám ambice analyzovat hospodářskou situaci Číny, ale stejně myslím,  že je škoda, že si ty články takhle syslíš pro sebe.

2 ratka ratka | 13. července 2012 v 12:12 | Reagovat

souhlas, to by chtělo nějakou širší politicko-ekonomickou platformu. A co třeba blog idnes? Tam se objevují i závažnější témata. V poslední době to tam i čtu.

3 Kimmy Kimmy | 13. července 2012 v 13:25 | Reagovat

Evropanko, Ratko - děkuju. Na fundovaný rozbor čínské hospodářské situace se taky moc necítím, ale myslím, že sesazování Číny ze sedla je poněkud předčasné.

Blog iDnes a další širší platformy jednak nedovolují anonymitu Kimmy, ale hlavně - já jsem ten cvok, co si chce se svými čtenáři povídat. Když vidím, co se pod těmi blogy děje, tak opravdu nemám chuť se tím směrem pouštět - na to si to prostě beru moc osobně. Mně by hrozně vadilo, kdyby se tam lidi začínali pouštět do mně, ne do tématu, jak bohužel bývá zvykem - a nejsem ten demokrat, co si nechá všechno líbit v rámci svobody slova.

Každopádně budu ráda, pokud blog rozšíříte mezi své známé a přátele :-)

4 ratka ratka | 13. července 2012 v 13:39 | Reagovat

dám si tě do oblíbených :-)

5 Milan Milan | 13. července 2012 v 17:11 | Reagovat

Článek o Číně z počátků krise:
http://capek.blog.idnes.cz/c/109155/Sedm-krku-jedna-kapsa.html
Tak kdo ví, jak to nakonec dopadne.

6 Kimmy Kimmy | 13. července 2012 v 23:28 | Reagovat

Ratko,

děkuju!!

Milane - politika jednoho dítěte s Čínou zamává - nicméně si opravdu nemyslím, že jim vydrží 31 generací. I když osobně to už nezjistím. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama