Kolektivní zodpovědnost

6. července 2012 v 23:57
Některým členům eurozóny už dochází trpělivost s jednotou a plánovanou kolektivní zodpovědností za dluhy jiných - Finsko je připraveno na odchod z eurozóny, pokud by muselo platit dluhy ostatních zemí a Slovensko není ochotné poskytovat finanční pomoc dalším zemím eurozóny, aniž by se zavázaly, že se pustí do reforem. A mají pravdu. Zodpovědnost za vlastní občany by měla být politikům nadřazena nad ideály několika lidí a zadluženým zemím se už pomohlo více než dost - a stejně to k ničemu nebylo.


Projekt eura byl nedomyšlený, uspěchaný a vystavěný na snech a iluzích několika politiků. Evropa není USA, nemá společnou minulost, není to federace, kde všechny státy podléhají jednomu vládnímu orgánu. Nemohlo to fungovat. Všichni to dneska vědí, a přesto řada politiků stále odmítá prohru přiznat. Protože vědí, že přiznání prohry bude pro jejich země a jejich občany znamenat obrovskou ztrátu.

Už dva roky trvá řecká agónie, dva roky a miliardy euro, které protekly prsty politků naprosto zbytečně a bezvýsledně. Další země se mezitím přidaly - a nejvyšší evropští představitelé stále hledají záplaty na proděravělý hrnec, který už není opravitelný. Není z toho cesta, protože Evropa není žádný tygr, který by svojí oslnivou ekonomikou tohle utáhl. Jenže je jednodušší problém před sebou valit než kousnout do kyselého jablka. Obyčejní lidé mají jako obvykle peška - ze všeho nejvíc asi němečtí a francouzští skorodůchodci, kteří se za pár let dočkají nepříjemného překvapení. Zatím ješte ne, protože jejich demokraticky zvolení vůdci budou do poslední chvíle zatloukat, zatloukat, zatloukat, jak se vlastně věci mají a v jakém stavu jsou německé a francouzské důchodové fondy.

Tím víc obdivuhodný je krok Finska. Je to krok správný a snad ho bude následovat více zemí. Je to jistě drsné řešení, ale je potřeba ten začarovaný kruh protnout a podívat se pravdě do tváře. A český ministr zahraničí by se měl konečně probudit - obrazně i reálně.

Jen škoda, že v české politice nejde jen tak říct - tohle nám za to nestojí - my jako společnost takto dál pokračovat nechceme, už nebudeme podporovat rozkrádání, manipulaci a škody pácháné politiky na českém hospodářství. Chybí tady ti odvážní a zodpovědní. Ti, co by se nebáli jít s kůží na trh a nabídnout poctivou alternativu.

Možná už to ani nejde... tak jako to nejde v Řecku - ti si také tu svoji šlamastyku budou muset vylízat až do dna - dříve nebo později. Z kolektivní zodpovědnosti se mohou vyvázat jen ti vně kruhu. A v ČR se na té kolektivní zodpovědnost podílíme všichni, proto na to doplatíme - a to i ti, co by to chtěli změnit, ale nedokážou se najít, dohodnout a spojit. Protože síla kolektivu bude vždycky větší než síla jednotlivce. Na to hraje EU, ale já doufám, že Finsko ukáže, že někdy i ten jednotlivec dokáže svým postojem celou tu přetvářku obnažit a ukázat ji v pravém světle.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama