Manažerské dovednosti

1. července 2012 v 12:06
Oficiálním důvodem odvolání ministra Pospíšila byly jeho manažerské dovednosti. Kdyby byl nedostatek manažerských dovedností legitimní důvod pro odvolání nejvyšších představitelů, v české politice by nikdo nezbyl. Nenapadá mě jediný český politik, které ho bych označila termínem "schopný manažer".A přesto jsou manažerské dovednosti skutečně klíčové - politici tuto zemi řídí a nedostatek manažerských dovedností je kámen úrazu. Manažer má zodpovědnost za svoje činy, manažer se musí zodpovídat - ať už nadřízeným nebo alespoň akcionářům. Manažer musí umět komunikovat, musí mít strategické myšlení. Ale hlavně - manažer se do své funkce nedostane demokratickým hlasováním. Kdyby tomu tak bylo, nejspíš by přivedl firmu do úpadku podobně, jako politici přivádějí do úpadku tuhle zemi.

Ve firmách totiž existuje něco, čemu se říká firemní kultura. Prostředí, které ve firmě panuje, které zcela jasně určuje právě management. Může to být prostředí přísné, tvrdé, neradostné - nebo otevřené, přátelské, tvůrčí. Firemní kultura velké německé firmy se bude lišit od firemní kultury firmy japonské nebo třeba americké, firemní kultura Google se bude lišit od firemní kultury DHL. A tak se také liší stát od státu, i když si všechny ríkají demokratické.

Proto je tak velký rozdíl mezi demokracií Švédska, Norska nebo Dánska a demokracií Itálie, Španělska, Řecka. Češi mají zas úplně jinou. A manažerské dovednosti v ní vítány nejsou. Proto je poněkud podivné, že zrovna to by měl být důvod k odvolání ministra. Proto je nad slunce jasné, že ten důvod je lživý.

Lež je ovšem také součástí české politické kultury. Od volebních plakátů přes programová prohlášení vlády - politici lžou. Lžou o důvodech, proč stále není schválen zákon o státní službě, lžou o státních zakázkách a výběrových řízeních, lžou o reformách (když o nich tvrdí, že jsou dobré), a teď už lžou i odvolání členů vlády.

Ale lež v ČR není žádné privilegium politiků. Lidé, kteří si koupí fotoaparát, použijí ho na dovolené a vrátí do 14 dnů bez udání důvodu - lžou. Lidé, kteří se hodí marod, aby si něco vyřídili nebo aby se vyhli vyhazovu - lžou. Lidé, kteří předstírají, že na dovolené měli úraz a místo toho podstoupili kosmerickou operaci a čekají, že jim to pojišťovna proplatí - ti také lžou. Lhaní je v naší zemi běžné.

Jednou ze základních manažerských dovedností je vedení lidí. Češi jsou a nejspíš i budou vedeni ke lhaní. Lež se nakonec dost možná vyskytla i okolo případu Pospíšil - tvrzení, že celé odvolání je kvůli tomu, že Policie ČR ve středu podala žádost o vydání poslance Jiřího Pospíšila - zatím stále vypadá pouze jako další lež - nikdo z poslanců podobnou informaci nepotvrdil - kdyby tomu tak opravdu bylo, jistě by mluvčí Policie ČR zprávu potvrdila - žádná další žádost o vydání utajená nebyla.

Manažer, který nemá důvěru, ve své funkci dlouho nevydrží. Bohužel politik to má přiklepnuto na 4 roky a vyšoupnout ho může leda jiný politik. Demokracie v tomto směru občanům nepomůže.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tomík Tomík | Web | 22. srpna 2012 v 14:19 | Reagovat

Moc pěkné.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama