Národ sobě

24. července 2012 v 9:36
Kdo jiný by měl mít zájem na prosperitě a zářné budoucnosti země, než její vlastní občané. Je-li země v nesnázích, měli by to tedy být oni, kdo se zapojí do pomoci - v případě zadlužení pak nejlépe ti bohatí. Ekonomové z Německého institutu pro výzkum hospodářství (DIW) přišli s návrhem, aby státní obligace nebyly prodávány na mezinárodních trzích, nýbrž aby je nakupovali bohatí občané daného státu. Zajistilo by se tak, že se úroky nebudou měnit a vláda bude schopna bondy splatit bez dalšího drastického zvyšování celkového dluhu.


Nejsou jediní, totéž si myslí třeba bohatý řecký rejdař a vyzývá Řeky, aby si svůj dluh koupili sami. V zásadě dobrý a správný nápad ovšem naráží na prastarý problém lidské chtivosti. Bohatí nerozumí, proč by své peníze měli dávat na záchranu lidí, kteří pro ně nic neznamenají. Bohatým nic nehrozí, maximálně se přesunou jinam, ale jinak je ekonomická krize nijak neovlivní.

Apelovat na morálku, na solidaritu, na občanskou povinnost - to je známá rétorika. Ne až tak úplně špatná, ale jako mnoho takových, značně idealistická a nereálná. Nalít miliony do zadlužené země aniž by měl člověk možnost jakkoli mluvit do toho, jak jsou ty peníze použity a kdo s nimi zachází - k tomu se dobrovolně těžko někdo soudný odhodlá. Nakonec charit je hodně a kolikrát má člověk ze správně zvolené charity podstatně lepší pocit, že něčemu skutečně pomohl.

Povinný nákup dluhopisů je jistě lepší řešení než milionářská daň. Nabízí se ale otázka, pokud bohatí mají povinně přispět k záchraně země, co ten zbytek obyvatel? Budou i oni mít nějaké povinnosti směřující k lepší budoucnosti? Nebo je to jen zas přesunutí zodpovědnosti na ty, kterým se daří a vymáhání solidarity navzdory tomu, že špatná rozhodnutí dělal někdo jiný. Být německým boháčem, hodně by mě to zajímalo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | 24. července 2012 v 13:40 | Reagovat

No, já být rejdař, řecké dluhopisy by se mi kupovat nechtělo. Natož povinně. Nápad teoreticky dobrý, ale nevěřím, že v praxi uspěje. Největší výhoda bohatých je, že jsou bohatí a tím pádem nezávislí a mohou si dělat, co chtějí. Nutit k něčemu boháče je nejnažší cestou, jak o něj přijít.

2 Kimmy Kimmy | 24. července 2012 v 13:57 | Reagovat

Ano - nucení boháčů k ničemu nevede. Apelovat na národní hrdost by možná i mohlo, ale myslím, že aby to fungovalo, bylo by nutné buď zaručit nějaké změny nebo dovolit boháčům nějaké to ovlivňování. Jen tak pro nic za nic boháči své peníze neodevzdají.

Ve Skandinávii ale lidé extrémně vysoké daně platí bez velkého stěhování - tam ale vidí, že ty peníze nesypou do kapes lumpů.

3 Evr. Evr. | 24. července 2012 v 22:09 | Reagovat

Koncem osmdesátek sloužilo Švédsko za vzor komunistům a teď po něm pokukujem my :-) Ono je takové nenápadné, moc se o něm nemluví, ale spousta věcí tam funguje dobře.

4 Kimmy Kimmy | 25. července 2012 v 8:31 | Reagovat

Evr - souhlasím, hodně věcí tam funguje dobře.  Škoda, že je tam taková zima :)

Švédsko ale není komunistické. Nějak se jim podařilo, že toho systému moc lidí nezneužívá. Možná proto, že přešli k demokracii z kvalitní monarchie, která dobře nastavila pravidla... ale to je jen spekulace.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama