Systémové řešení

25. července 2012 v 9:29
Nový registr aut už dva týdny nefunguje. Navzdory slibům náměstka, který to měl na starosti. Premiér dal ministrovi dopravy "ultimatum", asi v rámci své nové role tvrdého a nekompromisního předsedy vlády, který sice ministra spravedlnosti vyhodí na hodinu za rozpočtovou nezodpovědnost, ale za zpackaný systém, který lidem komplikuje život, si ministr zaslouží další šanci. Nakonec nový systém pro sociální dávky nefungoval tři měsíce a ministr Drábek na své židli stále sedí.


Zodpovědný náměstek Ivo Toman v pondělních Událostech komentářích tvrdil, že systém je velmi komplikovaný a nešel důkladně testovat. Přítomný IT analytik Petr Koubský to naštěstí velmi rychle uvedl na pravou míru jako naprostý nesmysl. Systémy totoho typu jsou velmi běžné a firmy, které dělají nekvalitní práci, jsou mimo státní sektor tvrdě trestány. Ne tak ve státním sektoru. Z náměstka soukavě vylezlo, že vlastně testování nebylo tak úplně zahrnuto ve smlouvě.

Otázkám na důsledky pro firmu se vyhýbá i ministr dopravy. Nijak závažné asi nebudou, protože tatáž firma vyhrála výběrové řízení ministerstva obrany na dodávku technologií pro boj s kybernetickými útoky. Byla nejlevnější. Teď už asi víme proč - nízká kvalita je s nízkou cenou spojovaná poměrně často. Kybernetičtí útočníci se mohou těšit, protože systém ochrany těžko bude nějak kvalitní, když si firma nedokáže poradit s prostou registrací. Normální člověk nepůjde znovu nakupovat do firmy, která mu zfušovala zakázku. Státu to zjevně nijak nevadí, daňoví poplatníci to utáhnou.

Četla jsem včera blog O vládě totálních diletantů. Právní filozof Jiří Přibáň tu hovoří o diktátu průměrnosti a o diktátu politických a ekonomických manažerů. Diktát průměrnosti je zajímavý termín - ale nemyslím si, že je tak úplně přesný. Nemám pocit, že ve vládě sedí lidé průměrní - myslím, že tam sedí lidé se společnými osobnostními prvky, ale nejsou to lidé průměrní. Stejně tak není přesný diktát ekonomických manažerů - protože v české vládě ekonomičtí manažeři prostě nesedí. Tam skutečně sedí diletantí. Já bych si naopak velmi přála mít ve vládě ekonomické manažery - a vůbec manažery, kteří jsou zvyklí zodpovědně hospodařit, dodávat kvalitní práci a vybírat si spolehlivé obchodní partnery.

Bohužel se obávám, že vláda diletantů bude pokračovat - ať už pod modou nebo oranžovou vlajkou. A my můžeme jen filozofovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evr. Evr. | 26. července 2012 v 23:51 | Reagovat

Jé, Přibáň, toho mám moc ráda :-) Zrovna s ním vyšel rozhovor v Respektu, mluví tam hlavně o politické kultuře (téma Kalousek, jak jinak). Tenhle rozhovor s Hvížďalou je ale skvělý! Takové nevycházejí moc často, takže díky za link. (S dovolením si vypůjčím jiné části k sobě, jo? :-)

Na těch diletantech ale něco bude. Nevybavuju si, že by při zavádění předchozího systému zavládly takové zoufalé zmatky, stejně tak, když se zaváděl systém pro MPSV. A to musela být IT prehistorie a zvládlo se to. To víš, že na G+ ti amatéři dostávají sodu, hehe.

2 Kimmy Kimmy | 27. července 2012 v 9:54 | Reagovat

Jo jo - výraz "vláda diletantů" fakt sedí. Co se týče té kultury, souhlasím, ale na druhou stranu bych nerada ve vládě viděla samé filozofy... (ten rozhovor má dvě části, ale to jsi už určitě taky zjistila)

Problém současné vlády asi bude v tom, že mají mezi IT firmama moc kamarádů :). Sodu si ti amatéři fakt zaslouží - já když viděla toho rozplizlého náměstka, jak se snaží mlžit, málem jsem si odplivla.

3 Evr. Evr. | 27. července 2012 v 22:08 | Reagovat

No, rozplizlej náměstek, ten si aspoň sypal popel na hlavu, když říkal, že sice dělal všechno, co mohl, ale asi to nestačilo. Daleko horší byl ten Tůma ve středu, když jak kolovrátek pořád mlel dokola: A můžete mi říct, na základě čeho vy soudíte, že ten systém nefunguje?

Ona vůbec ta debata byla jak u blbých na dvorečku. Moderátor: Pan A. říká, že to nefunguje, vy, pane B., říkáte, že to funguje, tak jak to je?
B: funguje.
A: nefunguje.
Moderátor: Pan B. říká, že to funguje, vy, pane A., říkáte, že to nefunguje, tak kdo z vás má pravdu?
B: funguje.
A: nefunguje.

Nevím, jestli tohle byl standardní výkon, protože na UK se běžně nedívám, ale ta debata byla naprosto jalová. Kdyby se hned na začátku řeklo, že registr sice funguje, ale špatně, mohl moderátor toho libovýho týpka udusit ve vlastní šťávě.

Jak to tak ale vypadá, zábava zatím nekončí, ministr přežil další s ultimát. A já se asi dám na vývoj aplikací pro státní instituce, hehe, vypadá to jako bezva byznys.

4 Kimmy Kimmy | 27. července 2012 v 23:22 | Reagovat

Tak mně se nejvíc líbí definice, kterou jsem viděla někde na Novinkách.cz - něco jako "systém funguje, ale je v praxi nepoužitelný" - přijde mi to jako hezký název pro českou demokracii :)

5 Evr. Evr. | 27. července 2012 v 23:48 | Reagovat

Ó ano, tohle mi na mysl samozřejmě přišlo taky :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama