Vláda rozpočtové zodpovědnosti

30. července 2012 v 15:40
Tento termín mě mate čím dál víc. Na jedné straně dostane ministr spravedlnosti na hodinu padáka, protože se nechová dostatečně rozpočtově zodpovědně. Na druhou stranu firma ATS telecom dostává jednu zakázku za druhou, ačkoli nabízí dražší řešení , na ministerstvech se nakupují drahé hodinky, právní rady, jazykové kurzy a další a poslanci mají pocit, že vykonávavjí tak dobrou práci, že si v době zvyšování daní a stagnující ekonomiky chtějí zvýšit plat.... ministr práce Drábek přišel s jedním z návrhů, ačkoli právě jemu palčivě chybí peníze pro rodiny s postiženými dětmi. Práce poslanců je asi důležitější, mají peněz asi málo a s i ty náhrady musí danit...


Nemá smysl to neustále omílat, protože vládě a poslancům projde všechno. NKÚ klidně může na problémy v účetnictví poukázat, ostatně to dělá už nějakou dobu, ale úředníci jsou nedotknutelní. Zodpovědnost se nenosí, ani když si ji vláda připíchne jako odznak. Nemůžete to přece brát tak vážně, že.

Ve volebních preferencích však vládní strany kromě VV stále ještě získávají dohromady víc než 20% voličských hlasů. Je to sice propad - ale vypadá to, že si politici uvědomují, že už asi mají poslední příležitost naplnit peněženky a pouští se závěrečného hrabacího finiše...

Diktátoři si taky hrabou, ale aspoň se netváří jako že lidi to tak chtějí, že si to sami zvolili a že je to vlastně ten nejlepší systém na světě.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evr. Evr. | Web | 31. července 2012 v 8:11 | Reagovat

To, že Drábek řádí jak černá ruka a zůstává zcela mimo zájem médií, zatímco Dobeše za stejný problém grilují už skoro měsíc, to je smutný. Tahle Nečasova vláda vůbec je pro mě svými nečitelnými kroky a svéráznou personální politikou velmi nedůvěryhodná.

A co se diktátorů týče, na YT si najdi "Final speech on dictatorship/democracy" :-)

2 Kimmy Kimmy | 31. července 2012 v 9:53 | Reagovat

Vláda není důvěryhodná, není dobrá a nejde ji odstranit....

A Cohen mi leze na nervy v jakékoli podobě. Jsem proti němu zaujatá i kdyby náhodou jeho řeč dávala smysl.

Chtěla bych důstojnou, schopnou vládu, které bych mohla věřit a kterou bych mohla respektovat. Která nebude uhýbat, nebude arogantní, a která bude skutečně hospodařit, ne dohazovat kamarádům kšefty a pak zvyšovat daně, protože příjmy rozfrcala.

3 Evr. Evr. | 31. července 2012 v 11:18 | Reagovat

To, co ty požaduješ. je legitimní a líbilo by se mi to taky. Jenže samo se to neudělá. A lidi, tím, že sice nadávají, ale jinak je jim politika buřt, si za to můžou sami.

Teď jsem to někde viděla: Kdo spí v demokracii, probudí se v totalitě.

4 Evr. Evr. | 31. července 2012 v 11:20 | Reagovat

A ještě, pro mě bývá největší challenge zabývat se, nebo dokonce souhlasit s  názory někoho, koho nesnáším ;-)

5 Kimmy Kimmy | 31. července 2012 v 11:48 | Reagovat

Ano - a tady se dostáváme k záležitosti, kterou jsme řešily u tebe - i kdyby lidi politika zajímala a houfně vstoupili do politických stran - tak se neshodnou na tom, koho do toho vedení zvolit.

Podle mně dávno v totalitě žijeme, jen se tomu říká demokracie, aby se učinilo zadost veřejnému mínění. Pravda, je to totalita mírňoučká, která lidi netýrá, jen zneužívá pro vlastní prospěch.

Cohena opravdu nesnáším, jeho, Sandlera a Polívku... nicméně je to jen otázka těch lidí, v textové formě jsem o obsahu schopná diskutovat. Co se týče USA, těch příkladů by se našlo mnohem víc, tam je ta "demokracie" mnohem dál, ale zas na to, že my tu naši máme tak krátce a na to, jaká jsme malá země, je podle mně dost rychle dotahujeme.

6 Evr. Evr. | 31. července 2012 v 16:39 | Reagovat

Ale tak oni se nemusí shodnout. Důležité je, aby měli volbu. Jak to asi dopadne ve straně se dvěma členy, kde jeden bude šmejd a druhej zmetek, ha? Čím víc má strana členů, tím více se jednotliví kandidáti musí snažit získat jejich podporu. Bez stran to v demokracii nejde, ergo bez straníků taky ne.

Ty nemáš ráda Polívku?

7 Kimmy Kimmy | 31. července 2012 v 19:26 | Reagovat

Jaktože se nemusí shodnout? Do vedení nezvolíš sto různých lidí. A že se kandidáti budou snažit získat podporu? Čím větší masa lidí, tím všeobecnější ty sliby budou. Těch členů v ČSSD není zas tak málo - čím myslíš, že si je ten Sobotka získal? Svou inteligencí a kvalitním plánem hospodaření?

Pouhý vyšší počet straníků vůbec nic nezmění - protože pokud nebudou kvalitní protikandidáti, tak je to pořád o ničem - a ti kvalitní protikandidáti, co vyjdou z místních organizací - tak těch může být klidně 50 - ale když je nikdo nebude znát a podporovat - tak stejně nemají proti těm zavedeným šanci. V tom je problém současných stran - ti ostřílení to už mají dávno podchycené a nováček by musel mít velkou podporu zas těch nováčků - ale to by se ti nováčci museli shodnout.

8 Evr. Evr. | 31. července 2012 v 22:08 | Reagovat

Nemusí se shodnout ve smyslu, že může existovat více názorových proudů a více kandidátů - a holt vyhraje ten, kdo získá největší podporu. A vůbec to nemusí znamenat přímou úměru, při níž čím všeobecnější sliby, tím větší podpora. Moc nerozumím, kdes na to přišla. Leda možná tak ze zkušeností, že populisté si v konrétních slibech příliš nelibují,a čím větší populista, tím víc má plnou hubu svobody a prosperity (ale konkrétní plán, jak toho dosáhnout, zpravidla nikde) :-) Podle mě to ale pravidlem není a to dokonce ani v ČR.

Socani mají něco málo přes dvacet tisíc členů, podobně jako ODS. Mně to tedy jako nějaké závratné číslo nezní. To je jedno malé okresní město. Představ si, že by u voleb získali většinu obyvatelé Jičína a mohli rozhodovat o zbytku republiky. To nejenže je málo, to je zoufale málo.

Pokud chce kdokoli získat podporu, nováček i ostřílený, musí se oba snažit. Nováček s ambicemi ještě víc a je to dobře, protože musí umět dokázat, že je schopen jít dál, než než za hranice svého města. Pokud to neumí, daleko v politice nedojde. Kvalitní kandidát, byť nováček, se nemůže spoléhat na podporu ostatních nováčků, naopak, musí si získat i ostatní členy, jinak to nemá smysl. Ona vůbec ta myšlenka, že je potřeba se stádně sjednotit k podpoře někoho výtečného, kdo ten neřád konečně vymete, mě trochu znervózňuje... ale to už jsem říkala minule :-)

9 Kimmy Kimmy | 1. srpna 2012 v 0:08 | Reagovat

To ale popisuješ existující systém řádných voleb - různé názorové proudy, více kandidátů a vyhraje ten, kdo má největší podporu. Ve stranách to přece funguje stejně - a rozhodně to nahoru nevynese ty nejlepší, ale ty, co umí nejlíp manipulovat. Když přidáš do ČSSD 50 tisíc nových členů - tak oni s tím nic nezmění. To přece není o tom, že by ve 20 tisících lidech v ČSSD nebylo 10 kvalitních kandidátů - ale je to o tom, že je ta masa nezvolí. Já opravdu nevěřím tomu, že v ČSSD ani v ODS ti kvalitní lidi nejsou.

Já pořád nechápu, jak si to představuješ v praxi - představ si, že do té ČSSD vstoupí třeba těch 100 tisíc lidí - a co jako potom? pokud ta stovka tisíc bude rozptýlena po celé republice, tak co nastane? Oni si nějak sami masově vyberou kvalitní lidi, protože je poznají? A co když nováčkové nebudou mít ty ambice jít za hranice svého města?

Jakým způsobem si kvalitní kandidát získá i ostatní členy? Co nového mu přinese masa 100 tisíc, ve které to dokáže, když to ve 20 tisících nedokázal?

10 Evr. Evr. | 1. srpna 2012 v 8:04 | Reagovat

Jasně že popisuju stávající systém :-) On funguje dobře, jen ta vláda lidu v něm skřípe, protože současnému, blahobytem rozežranému lidu je nějaká vláda buřt. A místo aby se na ní aktivně podílel, tak se od ní štítivě odtahuje s vysvětlením, že je to špinavé rejdiště pochybných živlů. No je, no, protože ti zbylí si to tak zařídili a vyhovuje jim to. Proč si ale myslíš, že padesát, sto tisíc nových členů nezmůže nic?

Příliv nových členů je pozitivní minimálně v jedné věci: Rozředí se počet kmotrů a jejich příznivců.
A naprosto bez debat je i fakt, že z dvou set tisíc se ti kandidáti vybírají podstatně lépe než z dvaceti tisíc.

A proč  by měla nějaká masa někoho vybírat? Pořád vidím ty ovce, tedy pardon, osvícenou masu, která vybere toho osvíceného vůdce :-) Jenomže tohle nebude fungovat, protože lidé jsou různí a jejich zájmy taky. I ten vůdce musí uspět v konkurenčním boji s jinými kandidáty. Vůdce, který nepřesvědčí dvacet tisíc, nepřesvědčí pochopitelně ani sto tisíc, to není vůdce, ale jouda, a měl by zůstat, tam, kde je a nedrat se nahoru. K politice patří manipulace i intriky zákulisního boje a i slušný politik se v tom musí umět pohybovat, jinak pohoří.

11 ratka ratka | 1. srpna 2012 v 8:38 | Reagovat

systém by měl fungovat (a jak je vidět funguje) i bezsilného vůdce.je to podobné jako s tělem. taky srdce bije a krev proudí, hlava a mozek si doebírá dost velkou část aby si třeba mohla žít svoje sny a ideály. ale tělo funguje nezávisle na tom co si vymýšlí hlava. orgány furt pracují. protože ten systém je důležitý. jestli si ten nahoře vymýšlí kaviár nebo naříká žeho opustila láska je ledvině celkem šumák. podle mě nenípotřeba vůdce, je potřeba aby systém byl stabilní i když si hlava bude vymýšlet všelijaké koniny. ať politici vymyslí to či ono měl by systém pořád běžet a extrémy vyšachovat. vyloučit je samosprávou systému.

12 Kimmy Kimmy | 1. srpna 2012 v 9:55 | Reagovat

Evropanko - neodpověděla jsi mi :) - co nastane po té, co vstoupí do strany těch 50 nebo 100 tisíc lidí? Bude z čeho vybírat - ale to je i z 20 tisíc. Bude větší výběr - ale o to těžší. Tak jak z té větší masy vybereš ty opravdu schopné a kvalitní?

Ten systém dobře nefunguje - to je přece vidět! Ten systém nedokázal dát do vlády lidi schopné, ale pouze ty, kteří umí nejvíc manipulovat a kecat - politická strana je jen zmenšení - princip je stejný - kandidáti pronášejí projevy a slibují - a tak jsou zvoleni.

Nejde o masu, kde o to, kde vzít ty kandidáty, jak je poznat a jak je zvolit - tak to by mě velmi zajímalo, jak to udělat bez těch vůdčích typů.

To, že se rozředí počet příznivců kmotrů není nijak jisté - naopak je možné, že by se ty pozice značně upevnily....

Je také dost dobře možné, že jsme národ joudů....

13 Kimmy Kimmy | 1. srpna 2012 v 10:00 | Reagovat

Ratko - pokud jsi přesvědčena, že systém funguje - asi ti to nevyvrátím. Pro mě něco funguje v případě, že to přináší očekávané vysledky. Možná v tom je jádro sporu - v té definici. Pro mě nefunguje v ČR ani demokracie, ani justice. PRotože prostě ty výsledky jsou špatné.

14 Evr. Evr. | 1. srpna 2012 v 11:20 | Reagovat

Odpověděla. Ale pravda, asi bude chyba na mě, když to neumím napsat jasněji :-)

No co by se stalo, až bude ve straně víc členů? No bude jich víc, ne? :-)
Podívej se znovu na Věci veřejné a řekni mi, jaký HR potenciál můžou s osmi sty členy mít? Fakt se neshodneme na tom, že kvantita je úměrná kvalitě? Další věc, širší členská základna přece znesnadní život velrybářům, když jim nebude stačit přivést dvacet černých duší, aby se dostali do vedení.

Zkus mi naopak nějak přesvědčivě vysvětlit, jakým způsobem by se mohly pozice kmotrů vyšším počtem členů upevnit.

Ty se mě ptáš, jak ty kandidáty najít a vybrat, ale tenhle přístup je úplně špatně. To nemá být hledání jehly v kupce sena. Ti kandidáti, pokud mají být co k čemu, na sebe musí upozornit sami. To nemá být žádné Česko hledá politika, to nemá být o tom hledat schopného a poctivého vůdce, protože vůdce, který čeká, až bude objeven, není žádný vůdce, že ano.

Nesouhlasím, nejsme národ joudů. Jen jsme zpohodlněli. Když chceš, aby se ti něco dařilo, musíš na tom pracovat. Platí to pro vzdělání, profesi, vztahy a platí to i pro demokracii. Lidi bohužel zlenivěli a mysleli, že když máme konenčně svobodný demokratický režim, že je vše vyhráno a teď by to mělo běžet nějak samospádem. A ono ne.

15 Kimmy Kimmy | 1. srpna 2012 v 11:51 | Reagovat

Evropanko - tak já rozeberu větu "ti kandidáti, pokud mají být co k čemu, na sebe musí upozornit sami" - v tom já vidím tu obrovskou utopii nějakého řešení masovým vstupem do politických stran. Protože "sami" se ti kandidáti nevyberou. Takový starosta může být velmi schopný, ale zná ho jen těch pár set lidí v obci. Pak vstoupí do strany a tam ho zná třeba teda 200 lidí. A takových starostů tam může být klidně 50 nebo 100 - a ty teď čekáš, že nějakým způsobem, kterému já nerozumím, se nejlepší z těch starostů nějak stane známý v té straně a nějak na svou stranu získá většinu těch těch hlasů, a pak se dostane do vedení - ba, že tento proces nějak paralelně proběhne několikanásobně, aby se ostřílení hoši dostali ze svých pozic. A moje přesvědčení je, že takové lidi ostřílení hoši včas vyšachují, protože v tom dávno umí chodit.

Upevnění pozice kmotrů je velmi snadné - nelze předpokládat, že všichni noví členové strany budou lidé čestní a charakterově pevní. Kmotři patří mezi ostřílené a dokážou si vytipovat nové lidi, které pozvou do svých řad, a kteří jim podobně jako současní podpůrci zajistí nové počty hlasů pro jejich vybrané koně.

Menzel v rozhovoru pro iDnes (http://kultura.idnes.cz/jiri-menzel-a-rozhovor-nejen-o-filmu-suknickari-f5q-/filmvideo.aspx?c=A120731_205157_filmvideo_jaz) říká "Máme pořád náturu nevolníků, kteří utíkají od odpovědnosti, nechtějí za nic ručit, a to není jen vina komunismu: už za Rakouska se Čech škodolibě radoval, když podfoukl vrchnost. Takže se nedivme, je-li naše vláda složená z potomků nevolníků příkladem kolektivní nezodpovědnosti."

Češi byli pohodlní vždycky. A právě proto není reálné, že najednou začali být masově aktivní v politice. Jednodušší a schůdnější je odevzdat ten hlas.

16 Evr. Evr. | 1. srpna 2012 v 12:33 | Reagovat

Kimmy, jasně že se ti kandidáti sami nevyberou, ale musí se chovat tak, aby si jich někdo všimnul a podpořil je. Když mluvíš o těch starostech, možné to rozhodně je. Vzpomeň si na Čunka, to byl taky původně no name ze Vsetína. Nebo Petr Gazdík ze Starostů a nezávislých. Toho určitě znáš, a přitom Suchá Loz, kde starostuje, má tisíc obyvatel. Jakým kouzlem myslíš se mu povedlo dostat se nahoru?

Souhlasím, že ne všichni jsou čestní a charakterní; ale předpoklad, že by do politiky šli zejména lumpové, a ti by svým působením (při hypotetickém masivním vstupování) současný stav zakonzervovali, ten nemůžu přijmout. Ti ostřílení hoši jsou na svých pozicích proto, že prostě nemají konkurenci, a to je ten problém.

17 ratka ratka | 1. srpna 2012 v 12:55 | Reagovat

s 14 naprosto souhlasím. systém by měl vyloučit aby se jednotlivec dostal k moci a tu tam upevnil. pokud jsme národ skodolibců kteří se radují z toho jak podfoukli vrchnost tak proste tu vrchnost nesnesem. jakýkoliv politik který se vyškrábe nahoru musí počítat s tím, že je zde národ který bude mít radost z toho když mu zatřepe židlí a nejak z tý židle setřepe. prostě tu vrchnost nad sebou nesnese.
a teď se ještě naučit odpovědnosti sám za sebe. neohlíže se na vrchnost ale dívat se na to co já a moje nejbližší okolí. když není koho podfouknout tak prostě je třeba to udělat sám. takhle nějak chápu demokracii a odpovědnost. že si to lidé udělají sami a nečekají až jim to nějaká vrchnost nařídí.
a pokud si to neudělají tak to prostě nebudou mít. když jim to totiž nařídí vrchnost tak z toho stejně udělají paskvil. protože to považují za blablabla.
proto tak věřím na organizaci sezdola. že lidé tomají v rukách nikoliv vrchnost. pořád věřím že to okolí, toprostředí kolem sebe si vytváříme sami. jakože lidé dole si to vytvářejí. a pak v tom žijí.
vrchnost by měla akorát reprezentovat.

18 Kimmy Kimmy | 1. srpna 2012 v 12:56 | Reagovat

Ano - a dokázal snad Čuněk nebo Gazdík něco změnit? Já Čuňka a Gazdíka znám jen z médií - jak přesně se do svých pozic dostali, to netuším - někdo je podporovat musel. Ovšem o Čuňkovi velké mínění nemám a Gazdík - co zmohl?

Neříkám, že by do politiky šli zejména lumpové - ale ti normální lidé musí mít koho volit a já prostě nevěřím, že se v těch stranách najednou sejde třeba 20 Gazdíků, kteří to nějak převezmou a vyčistí.

Já jsem naopak přesvědčená, že ostřílení hoši konkurenci mají, ale jednoduše ji vyšachovali. A totéž se stane dalších schopným nováčkům, pokud by se ta masa nesjednotila.

19 Evr. Evr. | 1. srpna 2012 v 13:29 | Reagovat

Ty tu ale směšuješ dvě věci. Argumentovala jsi tím, že nějaký, byť schopný starosta z malé obce má cestu nahoru obtížnou, protože ho nikdo nezná. Já jsem se ti jen snažila ukázat, že to lze, že ten mechanismus existuje. To, jak se pak v té politice chovají, je přece věc jiná.

A i tady by větší počet členů byl k užitku, protože nevěřím, že by široká základna bezmocně hleděla na své představitele a nechala si líbit, jak jí svým nepřístojným chováním srážejí preference. Ta samoočistná a regulační funkce prostě musí přijít zespoda, z plurality názorů a vzájemných diskuzí. Nějaký zezhora nainstalovaný vůdce si v tomhle současném marastu ani neškrtne. A i kdyby se nějaký skvělý jedinec náááhodou našel a kolem něj se shluknul hlouček jeho příznivců, musí být vybudována široká stranická základna, protože jinak to zas bude partička hejlů, která se ztrapní a nevydrží do dalších voleb.

20 Kimmy Kimmy | 1. srpna 2012 v 15:55 | Reagovat

Ne ne, to jsem to asi špatně popsala - já jsem naopak říkala, že takových schopných starostů může být klidně padesát - ale že bez masové podpory se nikam nedostanou a že to není jen tak, aby si sami tu podporu získali. A vůbec to není jiná věc, jak se v politice chovají - to jen ukazuje, že tento systém nedokáže vynést nahoru kvalitní lidi s charakterem.

Já si ale ani nemyslím, že je potřeba najít jednoho skvělého jedince - nejde o jedince a jeho příznivce - jde o skupinu kvalitních lidí, kteří se spojí a dokážou spolu pracovat. Ovšem já si pod pojmem schopný jedinec nepředstavuju člověka, který se obklopí partičkou hejlů.

Široká stranická základna nic nezmůže, pokud je to horní 1% opanováno uzce propojenou partou. Protože jediný způsob, jak takovou partu rozbít je ten, že by se ta masová základna musela shodnout na tom, kým většinu těch lidí nahradit a muselo by se to stát najednou - zvolit tam jeden rok jednoho a druhý rok druhého - to nikam nepovede. Já si třeba myslím, možná mylně, že Miroslava Němcová patří mezi ty kvalitnější - ale vůbec nic s tím nemůže - i když je místopředsedkyně strany.

21 Evr. Evr. | 2. srpna 2012 v 7:42 | Reagovat

No, a jak může kdokoli získat masovou podporu, když v té straně skoro nikdo není? Bez stranické podpory toho ani talentovaný politik opravdu mnoho nezmůže. Ti dva zmiňovaní - je možné, že schopný komunální politik se ve vysoké politice ztratí. Čunek ze začátku vypadal slibně a to, co bylo potom... i kvůli rejům justičních mafiánů kolem toho případu si vůbec netroufnu hodnotit, na čí straně byla tehdy pravda. No a Gazdíka zase neznám tak moc, abych si dovolila tvrdit, že má charakterový handicap.

A ta skupina kvalitních lidí by měla být jak velká? Nové Věci veřejné, hehe? To nebyla rychlokvaška, už fungují snad deset let a ze začátku vypadaly slibně, když se snažily dělat něco s korupcí. V posledních volbách měly i dobré finanční zázemí - a stejně to dopadlo fiaskem a je z nich parta nevolitelných hejlů.

1% - Představ si, že máš pytlík s tryskou na zdobení dortů a že se ti ucpe. Buď se naštveš a celý ho otočíš naruby a umeješ (to by byla revoluce, to my zatím uvažovat nebudem :-)) nebo se pokusíš tu hrudku v ústí protlačit ven. Jenomže když v tom pytlíku už skoro nic není, půjde to těžko. Tak do něj musíš přidat.
Bez stran to prostě nejde. Je to dobrý nástroj, jen ho využívat.

Prosím tě, napiš už nový článek! :-)

22 Kimmy Kimmy | 2. srpna 2012 v 10:03 | Reagovat

Já myslím, že my dvě se zásadně rozcházíme v jedné věci - ty myslíš, že není kde brát, já myslím, že je z čeho brát, ale protože poctiví s nepoctivými skoro vždy prohrají, tak pokud se poctiví nesníží ke stejným metodám, prostě nemají šanci.

Ta skupina kvalitních lidí by nemusela být velká sama o sobě - já to nechci srovnávat s VV, protože VV nejsou kvalitní lidé. Já si pod pojmem kvalita představuju lidi, kteří profesionálně něco dokázali, mají co dát. Takový Josef Dobeš - jakožto psycholog vazební věznice by prostě nemohl být ministr školství. Stejně tak lékař by nemohl být ministr průmyslu. Prostě pro mě jsou kvalitní lidé, kteří prokazatelně jsou profesionálně schopní a kteří se nebojí transparentně existovat ve veřejném sektoru. To pro VV neplatí, tam  Vít Bárta s ABL rozhodně nepatří...

abys mohla nahradit to 1%, tak musíš mít tu náhradu a to nemůže být jeden nebo dva lidé... to to v existující straně jde...

ještě jeden odkaz a jdu něco zplodit

http://www.finmag.cz/cs/finmag/kaleidoskop/matej-hollan-znechutila-me-stranicka-priposanost-zvolil-jsem-akcnejsi-cestu/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama