Srpen 2012

Kulový blesk

29. srpna 2012 v 13:24
Letní bouřky letos udělaly své a blesky se rozšířily i do politické scény. Nejprve byl bleskově odstraněn ministr spravedlnosti, pak ředitel DPP a dnes došlo na policejního prezidenta. Provinil se pomluvou a sešup vedl na dlažbu - už není ani řadovým policistou. K pomluvě došlo sice loni, ale raději pozdě, než nikdy, že ano.

Bezzubé zákony

28. srpna 2012 v 14:22
Na termín "bezzubý zákon" jsem během dvou dnů narazila dvakrát. Poprvé ohledně zákona o střetu zájmů, podruhé ohledně zákona týkajícího se výběru ředitelů a členů dozorčích a správních rad státních či městských firem. Oba zákony jsou pro politiky nesmírně výhodné, ačkoli se jako tváří, že hájí zájmy občanů.

Ženy v politice jako prostředek pro snížení korupce

24. srpna 2012 v 9:43
Větší počet žen v politice a v manažerských funkcích může nastavit slušnější prostředí a snížit korupci. Souhlasím. Stejně tak větší počet poctivých a čestných mužu může nastavit lepší prostředí. Narozdíl od pohlaví není zcela jasná definice poctivého a čestného muže. Počet žen se naproti tomu může nastavit pomocí kvót. Ale kvóty Češi nechtějí - ani muži, ani ženy.

Kozel zahradníkem

21. srpna 2012 v 13:01
Náš ministr průmyslu je lékař a politik. Je to politické rozhodnutí našeho předsedy vlády, který sice ví, že na tom ekonomika není nejlépe - ba je na tom celkem bídně ve srovnání s okolím - ale to není důvod svěřit resort, na kterém ekonomika stojí (tedy momentálně spíše padá) člověku, který průmyslu rozumí. Pan ministr by rád vyslal do zahraničí 78 nových obchodních přidělenců. Žádá pro ně od ministerstva zahraničí (MZV) diplomatické pasy a statut stejný, jaký mají při velvyslanectvích vojenští přidělenci. Důvody těchto výhod článek neuvádí a nejsem si jista, zda je vůbec uvedl sám ministr. Současní lidé podporující české firmy v zahraničí - většinou ze společností CzechInvest a CzechTrade - diplomatické pasy nemají a v práci jim to nijak nepřekáží. Pro vyjednání obchodních vztahů totiž nejsou nutné.

Týden korupčních afér

19. srpna 2012 v 21:58
Během jediného týdne proběhly tiskem tři zářné příklady korupce - první z CzechInvestu, který plánoval přihrát nesmírně lukrativní zakázku loni založené firmě se sídlem v bytovce v Praze 10, druhá aféra lomcuje DPP, kde do očí bijící smlouvy s firmou Crowsnest jsou nastaveny tak, že desetiletá smlouva, která běží od roku 2008, se automaticky prodlouží až do roku 2028. K tomu postačí, když jedna ze stran bude chtít dál spolupracovat. To podle oslovených právníků znamená, že pokud například společnost Crowsnest nebude chtít přijít o výdělek, dopravce s tím nic nezmůže. No a třetí je příběh Jakuba Klouzala, který je celý zveřejněn jen v tištěné MF DNES, a který popisuje, co čeká státního úředníka, který by snad - byť s pomocí ministra - chtěl s korupcí bojovat. Vyhrožování, výpověď, psychické následky, bezmoc.

Nepříčetný

10. srpna 2012 v 9:26
To by teoreticky mohla být nová diagnóza Romana Janouška. Mohl by by dostat nižší trest nebo dokonce vyváznout zcela bez trestu. Je to prý postup obvyklý, piráta Trpišovského prý taky soudní znalec hodnotil.

Obchodníci s nadějí

7. srpna 2012 v 10:39
Prognózy říkají, že po letošním poklesu začne příští rok česká ekonomika růst. ČNB očekává 0,8 procenta, ministerstvo financí procento. Evropská komise dokonce procento a půl. Firmy čekají přinejlepším stagnaci. Proč se odhad veřejného a soukromého sektoru tak liší? Protože soukromý sektor je realista, kdežto politici klasicky malují svět na růžovo, protože jinak by nezískali důvěru a hlasy. Protože realisté ve volbách jednoduše nevyhrávají.

Demokratická volba

5. srpna 2012 v 9:24
Demokraticky lze volit pouze z dostupných alternativ a rozhodují lidé, kteří mají stejný názor - neboli největší skupina lidí, kteří mají stejný názor - pokud se ovšem umí dohodnout. Pokud ne, mohou být inteligentní, charakterní, poctiví - ale pokud se nedokážou sjednotit, tak mohou vyhrát ti méně inteligentní a méně charakterní a méně poctiví jen proto, že se sjednotit dokážou. V tom je úskalí demokracie. Dobře to ilustruje Jiří Pehe ve svém blogu ohledně volby českého prezidenta - zhruba 60 procent české společnosti chce za prezidenta někoho jiného než Jana Fischera nebo Miloše Zemana - ale pokud se nesjednotí, bude prezidentem jeden z nich. I když to většina lidí tak nechce.

Jaký pán, takový kmán

2. srpna 2012 v 10:56
Vzhledem k tomu, jak naší představitelé přistupují k rozpočtové zodpovědnosti, není asi divu, že mezi lidmi jí taky moc není - zadluženost domácností podle ČNB vytrvale stoupá a už začíná atakovat hranici 1,5 biliónu korun. Někteří lidé neváhají "investovat" na dluh také do svých nejrozmanitějších koníčků. To je za situace, kdy Český statistický úřad nedávno připustil, že v pásmu příjmové chudoby je každý desátý Čech, včetně kojenců. Je to všechno o těch definicích - chudoba v ČR totiž nemá s opravdovou chudobou nic společného. Jak jsem nedávno někde četla - dnešní američtí bezdomovci mají skoro všichni boty a hodinky, což si před sto lety zdaleka nemohl dovolit každý americký farmář.