Bezzubé zákony

28. srpna 2012 v 14:22
Na termín "bezzubý zákon" jsem během dvou dnů narazila dvakrát. Poprvé ohledně zákona o střetu zájmů, podruhé ohledně zákona týkajícího se výběru ředitelů a členů dozorčích a správních rad státních či městských firem. Oba zákony jsou pro politiky nesmírně výhodné, ačkoli se jako tváří, že hájí zájmy občanů.


Zlobiví politici, kteří porušili zákon o střetu zájmů, by měli být trestání zase jen kolegy politiky a ti to rozhodně nepřehánějí. Mají k tomu i důvod "zájem společnosti na nestrannosti rozhodování veřejných činitelů a jejich kontrole není porušen natolik, aby v takovém jednání mohla být spatřována sankční zodpovědnost."Veřejnost prostě nestrannost rozhodování nijak netrápí, veří úředníci.

Když se pak člověk podívá na novotou zářící zákon o pozicích v dozorčích a správních radách, je tento úhel zajímavý -

Návrh zákona už neříká nic o tom, jak mají ministerstva, kraje, obce a města pravidla stanovovat, ani kdo jejich dodržování bude hlídat a co hrozí za porušení pravidel. "Máte pravdu, v tuto chvíli tam žádná sankce není. Tou sankcí je samozřejmě kontrola a tlak veřejnosti, protože podmínky výběru odborníků a jejich odměňování musí být zveřejněny," hájí podobu návrhu zákona Zdeněk Zajíček, náměstek ministra financí, který má přípravu nového zákona na starosti.

Tak nevím - ohledně zákona o střetu zájmů zjevně žádný tlak veřejnosti nefunguje - silně pochybuju, že by veřejnost očekávala pouhé napomenutí - o sankcích rozhodují úředníci a to víc než shovívavě. Těžko očekvávat, že půjdou tvrdě po kamarádech, které do pohodlných pozic blízko penězovodů dosadili představitelé politických stran.

Jak velmi to v ČR nefunguje je vidět třeba ve VZP nebo DPP, kde členové správních rad úspěšně pumpují státní peníze do kapes svých nebo kapes svých kamarádů - a sankce za to skutečně nejsou žádné - ba některé ředitele za to i odmění (tedy oficiální důvody znějí samozřejmě jinak). Ale čekat, že to politici sami změní? To už by rovnou mohli uvést do platnosti zákon o státní službně!!!

České zákony by asi měla vytvářet spíš Transparency International. Ale to by zas nebylo demokratické.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evr. Evr. | 29. srpna 2012 v 9:09 | Reagovat

Je to pravda, no, ty zákony jsou bezzubé, ale co taky čekat, politici si sami pod sebou větev nepodříznou. To, co dělá Oživení, je dobré, čím víc takových aktivit, tím líp. Ale ten druhý návrh je teprve ve fázi návrhu. Do diskuze o jeho znění může přispět i TI. Na tom nebude nic nedemokratického; spíš je otázka, jestli se potom podaří zákon v té "zubé" formě schválit.

2 Kimmy Kimmy | 29. srpna 2012 v 10:19 | Reagovat

No mně hlavně zarazila ta argumentace ohledně "tlaku veřejnosti", když tlak veřejnosti ohledně státních zakázek a EU fondů je podle mně dost jasný. Jestliže je ale "tlak veřenosti" definován úředníky, pak to asi není o tom tlaku.

Souhlasím, Oživení na mě působí dobře, celkem i líp než NFPK - tedy zatím - je možné, že NFPK má něco v záloze a jen vyčkává.

3 Evr. Evr. | 29. srpna 2012 v 11:01 | Reagovat

Jasně, že "tlak veřejnosti" jsou pindy a vůbec nic to neznamená. Ačkoli, pokud se do nich bude neustále rýt, tak by se to postupně měnit mohlo. Počítat s tím ale jako s regulačním prvkem přímo při tvorbě zákona je alibismus.

NFPK se orientuje trochu jiným směrem. Nezapomeň, že mají Randáka.

4 Kimmy Kimmy | 29. srpna 2012 v 12:39 | Reagovat

Ano, máš pravdu, je to alibismus - to je správný výraz.

NFPK ať se orientuje. A jen houšť, víc takových iniciativ jako Oživení - jsou už prý aktivní 14 let a já vůbec netušila, že něco takového existuje.

Ale ti členové dozorčích a správních rad, to je hrozné svinstvo, ti hoši z poslaneckých lavic o efektivném řízení firem ví houbeles. Akorát sosají peníze, které by měly jít k veřejnému prospěchu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama