Demokratická volba

5. srpna 2012 v 9:24
Demokraticky lze volit pouze z dostupných alternativ a rozhodují lidé, kteří mají stejný názor - neboli největší skupina lidí, kteří mají stejný názor - pokud se ovšem umí dohodnout. Pokud ne, mohou být inteligentní, charakterní, poctiví - ale pokud se nedokážou sjednotit, tak mohou vyhrát ti méně inteligentní a méně charakterní a méně poctiví jen proto, že se sjednotit dokážou. V tom je úskalí demokracie. Dobře to ilustruje Jiří Pehe ve svém blogu ohledně volby českého prezidenta - zhruba 60 procent české společnosti chce za prezidenta někoho jiného než Jana Fischera nebo Miloše Zemana - ale pokud se nesjednotí, bude prezidentem jeden z nich. I když to většina lidí tak nechce.


Patřím mezi ty, kdo nechtějí za prezidenta ani Fishera, ani Zemana. Je mi to houby platné, i když je můj názor většinový. Chci zodpovědnou vládu, která by dobře hospodařila. I tady si troufnu tvrdit, že by můj názor mohl být většinový. Taky je mi to houby platné. Protože demokracie není o většině, ale o co největší menšině. V parlamentních volbách se pak většina tvoří seskupením menšin a vznikají koalice a z koalic pak pokroucená politika.

Tak nejvýstižnější věta z celého blogu je "Demokraté by si měli uvědomit, že demokracie je dost často výběr mezi menším a větším zlem, a že relativizace tohoto rozdílu stylem "mého hlasu není hoden ani jeden", je to nejhorší, co se může stát."

Ano, demokracie často není o tom, co by lidé chtěli, ale jak zabránit tomu, co lidé nechtějí. Není to o názoru jednotlivce, nebo dokonce o tom, co si ten jednotlivec myslí, že je pro něho nejlepší. Princip demokracie je o prospěchu společnosti, ne jednotlivce - ale vysvětlujte to těm jednotlivcům.

V ČR vyhrávají šmejdi jen a pouze proto, že se ti poctiví, ti charakterní a ti chytří prostě nedokážou spojit - přestože si myslím, že jich tu ta většina žije. Ale protože se nedokážou shodnout, proto pořád vítězí strany dávno korupčně profláknuté, kterým k tomu vítězství pohodlně stačí zlomek populace.

Jediný způsob, jak lze v demokracii zvítězit, je pro chytré a poctivé spojení a jednota. A asi právě proto v té demokracii zvítězit nedokážou....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Modona Modona | 5. srpna 2012 v 12:41 | Reagovat

Pokud by měl být většinový názor " nechci", musela by se volba uspořádat na 3 kola, přičemž to 3tí by bylo referendum :o)

2 Kimmy Kimmy | 5. srpna 2012 v 13:04 | Reagovat

Ahoj Modono!!

problém je v tom, že názor "nechci" není volitelná možnost a ani není podmíněná minimální účast - čili lidé, kteří ani jednoho z prezidentů nechtějí, to nemají jak vyjádřit a mají peška. Stejně jako lidé, kteří nechtějí současné politické strany.

Těch 60%, co nechce ani Fishera ani Zemana, se totiž neshodne na jednom kandidátovi, který by ty dva vyšachoval.

3 Mod. Mod. | 5. srpna 2012 v 15:44 | Reagovat

Já to pochopila už z toho článku co chceš říct:o))), ale tak to prostě je, všude, nejen u nás, a možná to nebude zhruba 60%, ale jen zhruba 40%, nebo 30%.
Pokud jde o mne, na 1. kolo to nevidím, zatím nekandiduje nikdo, koho bych si v té funkci představovala.

4 Kimmy Kimmy | 5. srpna 2012 v 20:00 | Reagovat

Mod - já to vidím stejně...  škoda, že zbylo už jen to "zabránění většímu zlu"

ale je to o těch lidech, aby se dokázali spojit a sjednotit - když o to nestojí, tak se nedá nic dělat - jednotlivec nebo malá skupina - i kdyby stokrát měli pravdu - jsou proti masám bezmocní

5 ratka ratka | 6. srpna 2012 v 11:27 | Reagovat

a co ten potetovaný Franz? možná to i vyhraje,češi jsou recesisti a budeme mít prvního tetovaného prezidenta :-D

6 zdenekb zdenekb | 6. srpna 2012 v 18:34 | Reagovat

Kimmy, a když už jsi vypíchla tu větu... máš do druhého kola rozmyšleno, jestli je "menší zlo" Fischer nebo Zeman?!? (I když "ani jeden není Tvého hlasu hoden"?). Já tedy zatím ne... :-(

7 Kimmy Kimmy | 6. srpna 2012 v 20:06 | Reagovat

Ratko - nemyslím, že na to dojde.

Zdeňku - Zeman nikdy - takže jasno mám - ale velmi neochotné. Moje vnitřní přesvědčení je, že ani jeden není mého hlasu hoden a že jsem těmi menšinami dost nechutně manipulovaná. Tím víc je mi líto, že ta inteligentní menšina se nedokáže sjednotit...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama