Jaký pán, takový kmán

2. srpna 2012 v 10:56
Vzhledem k tomu, jak naší představitelé přistupují k rozpočtové zodpovědnosti, není asi divu, že mezi lidmi jí taky moc není - zadluženost domácností podle ČNB vytrvale stoupá a už začíná atakovat hranici 1,5 biliónu korun. Někteří lidé neváhají "investovat" na dluh také do svých nejrozmanitějších koníčků. To je za situace, kdy Český statistický úřad nedávno připustil, že v pásmu příjmové chudoby je každý desátý Čech, včetně kojenců. Je to všechno o těch definicích - chudoba v ČR totiž nemá s opravdovou chudobou nic společného. Jak jsem nedávno někde četla - dnešní američtí bezdomovci mají skoro všichni boty a hodinky, což si před sto lety zdaleka nemohl dovolit každý americký farmář.


O katastrofálním stavu finanční gramotnosti v ČR se píše už dlouho, EU nám valí (tedy spíš valila) miliardy na vzdělávání - a nic z toho.Vláda nedokáže ani řídit, ani vzdělávat, ani chránit. V takovém prostředí se samozřejmě daří lichvářům a podvodníkům - nevzdělaní a nezodpovědní lidé jsou báječný zdroj peněz.

Ona ta svoboda totiž není jen tak, ne každý s ní dokáže zacházet. I svobodu se národ musí naučit. Každý rodič ví, že dítěti je potřeba vysvětlovat a je potřeba důsledně dbát na dodržování pravidel, jinak z dítěte charakterního člověka nevychová. Stejné je to s národem - nešlo očekávat, že po uvolnění režimu najednou lidé budou sami vědět, co a jak, že budou žít čestně a poctivě. Vlády posledních 20 let se ale své vzdělávací a pravidla-vymájající funkce nezhostily s úspěchem - bezuzdná svoboda z naší země udělala zadluženou, zkorumpovanou společnost bez oné rozpočtové zodpovědnosti.

Všechno už tu jednou bylo - stačilo by podívat se za humna a poučit - kam vede zadlužování domácností, na to těžko může být lepší příklad, než USA. Vládě je to jedno, exekutoři si mnou ruce. Jak prospívá zemi kvalitní vzdělávací soustava by zas mohlo vykládat Finsko - ale opět nás to nezajímá. Češi vědí všechno nejlíp, proto si vymýšlejí své vlastní penzijní reformy a sKarty, proto zvyšují daně, jakoby pro nás princip Lafferovy křivky jednoduše neplatil. Tak si holt tu držku lidi nabijou stejně, jako celá řada národů před nimi. Možná bude útěchou, že si asi Evropa tu držku nabije hromadně.

Je pravda, že každý by měl začít u sebe. Řada lidí to tak i dělá, ale zdaleka ne většina. Jak ale v rámci svobody nutit lidi k zodpovědnosti, když oni nic nemusí a na své špatné rozhodnutí mají právo? Ty chyby někdo nějak zaplatí - daňoví poplatíci, ručitelé špatných půjček nebo i rodina, když zaklepe exekutor. Příkladů, kdy viník skutečně nesl plnou zodpovědnost za své činy, je ale pořád zoufale málo. Jenže bez vymahatelnosti pravidel se společnost těžko sama od sebe chytne za nos a začne být zodpovědná. Nezodpovědnost bez důsledků je totiž mnohem příjemnější.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | 5. srpna 2012 v 8:05 | Reagovat

Nejlepší způsob, jak někoho naučit zodpovědnosti, je nechat ho, ať si tu hubu rozbije. A spousta lidí už na vlastní kůži poznala, že zabředat do dlouhů kvůli potřebě nových televizí, ledniček, aut a dovolených, ačkoli příjmy takovému rozhazování neodpovídají, je cesta do pekel.
Samozřejmě, státy utrácejí ještě daleko hůř,ale pro ně to platí taky.

2 Kimmy Kimmy | 5. srpna 2012 v 9:28 | Reagovat

Asi to tak je, ale je to škoda, protože tento způsob neustálého vynalézání kola je hrozně drahý. Lidi by už měli být vývojově dál...

K zodpovědnosti lze a přimě taky nastavením a důsledným vymáháním pravidel.

3 Evr. Evr. | 5. srpna 2012 v 10:52 | Reagovat

Když jsem byla pubertální patnáctileté děvče, moji liberální rodiče mi poskytli poměrně velkou svobodu. Já si jí vážila, ale paradoxně mi přišla svazující, protože jsem o ni nechtěla přijít tím, že bych rodiče zklamala. U mě to mělo úspěch, ale třeba můj bratr si stejný přístup vyložil jako příležitost k utržení se ze řetězu :-(

Každý se holt s náhlou porevoluční svobodou vyrovnal jinak. I to je ale zkušenost, ačkoli trvá desetiletí a je velmi drahá.

Restrikce jsou způsob, jak si mnohé, i zodpovědnost, vynutit, ale mnohem lepší je, když lidé vlastní, byť drastickou zkušeností dojdou k tomu, že zodpovědné chování se vyplácí. Mně se nezdá, že by devět set tisíc exekucí za rok bylo "zoufale málo".

4 Kimmy Kimmy | 5. srpna 2012 v 12:23 | Reagovat

Ano - to je velice přesné. Ale není pravda, že drastická zkušenost k té zodpovědnosti nutně vede. Řada lidí je jednoduše nepoučitelná.

Tato porevoluční zkušenost je ale také nepřenositelná, protože nová generace roste do jiných podmínek a chyb rodičů se poučí málokdy. Pokud si ovšem liberální společnost přeje ten začarovaný kruh, kdy se všichni učí tím, že si tu hubu namelou, tak to tak prostě bude...

Mně by zajímalo, kolik lidí drastická zkušenost přivedla k zodpovědnosti... třeba ve srovnání s tím, kolika lidem se nezodpovědné (čti zmanipulované a korupční) chování velmi vyplatilo :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama