Kozel zahradníkem

21. srpna 2012 v 13:01
Náš ministr průmyslu je lékař a politik. Je to politické rozhodnutí našeho předsedy vlády, který sice ví, že na tom ekonomika není nejlépe - ba je na tom celkem bídně ve srovnání s okolím - ale to není důvod svěřit resort, na kterém ekonomika stojí (tedy momentálně spíše padá) člověku, který průmyslu rozumí. Pan ministr by rád vyslal do zahraničí 78 nových obchodních přidělenců. Žádá pro ně od ministerstva zahraničí (MZV) diplomatické pasy a statut stejný, jaký mají při velvyslanectvích vojenští přidělenci. Důvody těchto výhod článek neuvádí a nejsem si jista, zda je vůbec uvedl sám ministr. Současní lidé podporující české firmy v zahraničí - většinou ze společností CzechInvest a CzechTrade - diplomatické pasy nemají a v práci jim to nijak nepřekáží. Pro vyjednání obchodních vztahů totiž nejsou nutné.


Tedy ne zas že by byly k ničemu. taková imunita, postavení, výhodné nákupy - to není k zahození. Ministr Kuba má jistě řadu kamarádů, kterým by se taková pozice líbila. Nemusí to být jen kamarádi lékaři - za svého krátkého působení v pozici ministra průmyslu jistě našel řadu jiných spřízněných duší, kteří by papírově nějakou tu kvalifikaci dali dohromady, aby se mohli účastnit výběrového řízení. Jak v ČR probíhá výběrové řízení a jak se zajišťuje, aby zvítězil ten správný kandidát, to už z denního tisku všichni důverně známe.

Ten problém je stále stejný - na klíčových pozicích jsou lidé, kteří danému oboru nerozumí a dělají si z toho dojnou krávu pro sebe a své blízké. Vláda neřeší budoucnost, dávno ví, že to má spočítané. A tím - jako ostatně většina vlád před ní, podřezává budoucnost celé zemi. Česká ekonomika potřebuje proniknout na zahraniční trhy, protože domácí trh je slabý. Německo je dobrý partner, ale je velmi nerozumné sázet na jednu kartu. Asie a Pacifik rostou, rozvíjí se Rusko, Jižní Amerika - je potřeba hledat trhy a hleda příležitosti - ale také učit české podnikatele, jak v takovém prostředí vyjednávat a prodávat. To vyžaduje osobní dlouholeté zkušenosti. Ty nemá ani ministr Kuba.

Spoléhat na politiky v řízení země je v českém prostředí a v absenci zákona o státní službě obrovská chyba. Na Čechy tam venku nikdo nečeká - české firmy nejsou zas tak unikátní. A české firmy potřebují pomocnou ruku a česká vláda jim ji nechce podat, protože se zajímá především o vlastní kapsy a kapsy kamarádů či "klientů".

Důsledky už tady jsou - ekonomika neroste a nesmyslná kombinace vysokých daní a složitých byrokratických struktur jí nijak nepomáhá. Pracovních příležitostí je málo a stát je nepomáhá vytvářet. Vždyť jak by se dal využít český přebytek lůžek a lékařů pro zahraniční pacienty - kolik peněz a pracovních míst by to mohlo přinést. Ale Češi nemají zrovna mentalitu nutnou pro soukromý zdravotnický sektor, kde se o pacienty musí velmi dobře pečovat. A vláda nemá vizi ani chuť do něčeho podobného jít. Takže tuhle oblast přebírá Thajsko nebo Indie, přestože ČR je pro evropské pacienty mnohem blíž. A to je jen jedna možnost.

Misto toho se budou ministři handrkovat a politizovat o nějakých 70 diplomatických pasů, které pro českou ekonomiku neznamenají vůbec žádný přínos. A lidi z CzechInvestu a CzechTrade budou akorát otrávení politickou byrokracií, která jim bude házet klacky pod nohy.

A česká ekonomika se bude dál potácet na globálním moři jako kocábka bez kormidelníka - toho totiž bohužel nemá a asi hned tak mít nebude.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama