Kulový blesk

29. srpna 2012 v 13:24
Letní bouřky letos udělaly své a blesky se rozšířily i do politické scény. Nejprve byl bleskově odstraněn ministr spravedlnosti, pak ředitel DPP a dnes došlo na policejního prezidenta. Provinil se pomluvou a sešup vedl na dlažbu - už není ani řadovým policistou. K pomluvě došlo sice loni, ale raději pozdě, než nikdy, že ano.


Figurky se na politické šachovnici mění neustále, ale nějak nám to nabírá na grádech. Ministr vnitra tvrdí, že obvinění jsou závažná, protože Petr Lessy porušil zákon, protože se dopustil zavrženíhodného jednání. Pochopila jsem to tak, že Lessy pošpinil dobré jméno české policie a musel odejít. Nevratně, protože náhradník už je ustanoven a ministr odmítá termín "dočasný".

Spory mezi ministrem a policejním prezidentem nejsou nové a tak se skeptikům mého typu nabízí úvaha o účelovém odstranění člověka, který si zas moc dovoluje (a je třeba také nezdvořilý vůči ministrovi).

Česká justice mě neustále mate. Pokud si dobře vzpomínám, na ministra Drábka je také podáno trestní oznámení - a to za podstatně závažnější přečin (a podstatně více zavrženíhodný), než je pomluva - a pan ministr nás stále oblažuje ve své funkci. Policejní prezident něco před rokem řekl a je vykopnut s poněkud zláštním načasováním. Sám ministr vnitra si citoval případ odvolaného německého policejního prezidenta z důvodů nepřekonatelných problémů ve spolupráci, kdy si německý ministr vnitra nedokázal další spolupráci představit. Ministr podotknul, že v ČR toto není možné a že v ČR je velmi těžké policejního prezidenta odvolat. Asi proto se muselo hrabat rok zpátky, aby se něco našlo a na tom se mohlo vystavit odvolání.

Na jedné straně si člověk může říct, že se mafie zmítá v křečích a kope kolem sebe hlava nehlava. To by byl ten lepší případ, protože by naznačoval oslabení a možný se blížící konec. Na druhou stranu si člověk může říct, že mafie jen vystrkuje růžky a ukazuje, jak nemilosrdně a snadno si poradí se všemi, kdo se jí postaví do cesty.

Vypadá to, že policejní plukovníci tedy vládu nebudou dále ohrožovat, jako v případě CASA. Nově ustanovený policejní prezident má osobní vztah s poslankyní ODS. Velmi znepokojující je že dnešní záležitost s mrazící přesností předpověděl Vít Bárta už před 6 týdny.

Obávám se, že na lepší časy se nám zatím neblýská.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | 30. srpna 2012 v 7:08 | Reagovat

Hm hm, to je zajímavé, na druhou stranu - tohle jsi četla? http://respekt.ihned.cz/c1-52809530-lessy-se-zlobi

Možná, že toho, kdo dění u policie sleduje delší dobu, poslední vývoj nepřekvapil.

2 Kimmy Kimmy | 30. srpna 2012 v 8:53 | Reagovat

Jo jo, to jsem četla. Že je Lessy nepohodlný už delší dobu, ale mně teda hodně překvapil ten způsob - a jak ministr vnitra v tiskovce nepokrytě naznačil, že jinak se ho zbavit nešlo.

Lessy možná ohledně Vaňka kecá, možná ho manipuluje, možná ne. Netuším. O čem jsem ale pevně přesvědčená je, že pomluva není dostatečný důvod pro bleskové odvolání policejního prezidenta a okamžité jmenování člověka napojeného na ODS.

Ta kauza s Vaňkem už byla vyšetřována a uzavřena ve prospěch Lessyho. Teď se najednou znova otevře a Lessy letí na hodinu. Pro mě to teda není důvěryhodné a fakt mám nepříjemný pocit z toho, jak to Bárta předpověděl.

Včera jsem četla zamyšlení o tom, jak na jedné straně je Knetig nevinný a na druhé straně ministr vnitra nerespektuje presumci neviny - přišlo mi to dost trefné a hlavně tohle mi naprosto přesně zapadá do obrázku, který mám o české justici a politicích, kteří ji používají ve svůj prospěch.

Ty snad máš pochybnosti o tom, že Červíček půjde ODS na ruku při zahlazování kauz velkých ODS ryb? Já myslím, že Červíček má velkou šanci být skutečně neodvolatelný.

3 Evr Evr | 30. srpna 2012 v 9:19 | Reagovat

Já se přiznám, že nevím. A to, co se odehrává v zákulisí, nemají běžní lidé vůbec šanci rozkrýt. Pravdu může mít v tomhle sporu kdokoli. Že ale okolnosti odvolání jsou podeřelé, to jsou.

4 Kimmy Kimmy | 30. srpna 2012 v 10:34 | Reagovat

Jasně - do zákulisí nikdo z nás nevidí. Ale mně zaráží ta chladnokrevnost, se kterou ministr vyhodí policejního prezidenta a vůbec se neohlíží na nějakou presumci neviny nebo na nějaký proces, ale z pomluvy udělá zavrženíhodnou záležitost, přestože většina čelních představitelů si rozhodně v komunikaci nebere servítky.

jinak mně teda dneska ráno celkem pobavilo tohle - http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-57219690-kdo-je-policista-kvuli-kteremu-skoncil-lessy-vanek-ma-za-sebou-i-kradez-benzinu

A co se týče obvinění ze zneužití pravomoci - to bych byla opravdu ráda, kdyby se ministr vnitra zabýval některými poněkud křiklavějšími případy...

5 Evr. Evr. | 30. srpna 2012 v 10:58 | Reagovat

No tak on Kubice už delší dobu celkem otevřeně říkal, že mu Lessy vadí. Naposled, když se Kalousek navážel do policie a Lessy se proti tomu ohradil. Nečas a Kubice už jen čekali na první vhodnou příležitost k sestřelení.

S tím Vaňkem to je fór. Některý věci možná lepší nevědět.

6 Kimmy Kimmy | 30. srpna 2012 v 11:38 | Reagovat

To určitě, Kubice se s tím ani nijak neskrývá - ale tak o tom to snad má být, ne? Že policejní prezident nemusí být ministrův oblíbenec, pokud dobře dělá svoji práci.

To, co Nečas a Kalousek předváděli okolo policie a CASA, to byl teda fakt neskutečný cirkus, to zas jednou dostala demokracie na frak. Nečas vůbec nějak klesá, výraz "na hraně debility", který prý použil o lidech, co by neschválili daňovou reformu, je teda pro mě velmi šokující.

Některé věci fakt líp nevědět - asi se ani nejde divit, že polovina národa politiku ignoruje - žije se jim líp. Stejně nic nezmění, tak co.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama