Nepříčetný

10. srpna 2012 v 9:26
To by teoreticky mohla být nová diagnóza Romana Janouška. Mohl by by dostat nižší trest nebo dokonce vyváznout zcela bez trestu. Je to prý postup obvyklý, piráta Trpišovského prý taky soudní znalec hodnotil.


Jsou dvě možnosti - buď bude Janoušek shledán příčetným a pak záleží na tom, jak se domluví s obětí ohledně úmyslu či neúmyslu. Nebo bude sledán nepříčetným a česká společnost si vykutá opět novou úroveň toho, jak hluboko lze klesnout. Člověk nemusí být psycholog na to, aby věděl, že Janoušek příčetný je a bude.

Co mě ale zaujalo je fakt, že v případě dopravních nehod mají bohatí provinilci tak komplexní služby české policie. Přemýšlím, zda by támhle Franta z Lovosic, pokud by pod vlivem alkoholu způsobil dopravní nehodu, byl vyšetřován psychologem ohledně své příčetnosti. Mám silný dojem, že ne. S Frantou z Lovosic by se policisté ani zdaleka tak nepárali.

Ono ani zbavení odpovědnosti za své činy neznamená, že systém bude automatický shovívavý - jak zjistil jeden duševně nemocný, který nezaplatil pokutu - má to sice v občance, ale revizor nepovažoval za nutné upozornit opatrovníka a nyní onen duševně nemocný občan čelí exekuci. Verdikt soudu, že má zaplatit, už nabyl právní moci.

Občas mám dojem, že nepříčetní jsou především ti, kteří mají v rukou největší moc.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | Web | 10. srpna 2012 v 22:07 | Reagovat

Hm, jestli z toho ožralce opravdu vyrobí nepříčetného, tak... já snad ani nevím. Už před pár dny se v novinách objevily cifry, kolik je ochoten zaplatit té poškozené (v řádech statisíců) a celé to na mě působí jako profesionální PR s cílem obrousit hrany a připravit veřejnost na to, že trest nebude.

Zaujalo mě tohle: "Soudní znalec při podobném vyšetření pokládá pachateli sérii otázek, na kterých se předem domluví se státní zástupkyní." (z článku na Lidovkách) - To je běžný postup??

Souhlasím s tebou, s Frantou z Lovosic by se nikdo takhle nemazal.

2 Kimmy Kimmy | 10. srpna 2012 v 22:32 | Reagovat

Já myslím, že kombinace "běžný postup" a "případ Romana Janouška" jsou silně nekompatibilní...

jak jsi to tenkrát psala s tím lakmusovým papírkem? ;-)

3 Evr. Evr. | 10. srpna 2012 v 22:46 | Reagovat

No ale mě by to fakt zajímalo. Opravdu je pravidlem, že se znalci na otázkách dopředu domlouvají se státními zástupci?

Uznávám, že se mě zmocňuje lehká paranoia, když si tak představuju Janouška, jak bravurně odpovídá, protože otázky dopředu zná :-)

4 Evr. Evr. | 14. srpna 2012 v 12:56 | Reagovat

Christabel, takhle to vypadá rozumně, ale z té citace jasně vyznělo, že si otázky pro Janouška dohodne znalec se st. zástupcem, což tedy je dost zavádějící, protože ve skutečnosti se ti dva se domluví na tom, co bude předmětem posudku a jaké otázky bude posudek odpovídat - tj. otázky pro znalce, nikoli pro Janouška. Ha! :-)

Ohledně té nepříčetnosti, pokud by byla potvrzena, opravdu by to znamenalo, že se ten dotyčný vyhne trestu, nebo že mu bude vyměřen nějaký nižší? Protože si matně vybavuju větu z příručky pro kriminalisty, kde se psalo, že "být pod vlivem" není polehčující okolnost.

5 Kimmy Kimmy | 19. srpna 2012 v 21:15 | Reagovat

Christabel - pokud vím, tak Janoušek není narkoman - je to obyčejný člověk jako Franta z Lovosic - akorát má hromady peněz a konexí. Nemyslím si, že u běžné dopravní nehody, jejímž vysledkem je ublížení na zdraví, je řidič rutinně vyšetřován na nepříčetnost - to by se sakra prodražilo. Mám sice informace pouze z tisku, ale jediná návyková látka v Janouškově případě byla alkohol a to bych se hodně divila, kdyby každý podnapilý řidič bežně podstupoval psychologické vyšetření.

Mně tedy tvůj argument nepřesvědčil.

6 Kimmy Kimmy | 20. srpna 2012 v 9:07 | Reagovat

A já přesto tvrdím, že zdaleka není běžné, aby podnapilý řidič, který způsobil dopravní nehodu, podstupoval testy nepříčetnosti - ba myslím si, že to není obvyklé ani v případech, že je následkem smrt. Kdo a proč o příčetnosti Janouška, který se choval zcela racionálně a příčetně - utíkal, pak telefonoval a spolupracoval s policisty - to by mě tedy opravdu zajímalo.

Tvůj článek jsem četla, ale nevěřím, že je to opravdu standartní proces pro všechny podnapilé řidiče, kteří způsobí nehodu s ublížením na zdraví. O tom to je a o ničem jiném. Patřím mezi ty rozhořčené a klidně mě můžeš odsuzovat. Protože já v tom vidím jasný dvojí metr.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama