Obchodníci s nadějí

7. srpna 2012 v 10:39
Prognózy říkají, že po letošním poklesu začne příští rok česká ekonomika růst. ČNB očekává 0,8 procenta, ministerstvo financí procento. Evropská komise dokonce procento a půl. Firmy čekají přinejlepším stagnaci. Proč se odhad veřejného a soukromého sektoru tak liší? Protože soukromý sektor je realista, kdežto politici klasicky malují svět na růžovo, protože jinak by nezískali důvěru a hlasy. Protože realisté ve volbách jednoduše nevyhrávají.


Politici by sice mohli růst ekonomiky ovlivňovat, ale to by mezi politiky museli být lidé, kteří ekonomice rozumějí. Ministr financí sice možná některým oblastem ekonomiky trochu rozumí, ale je v něm příliš mnoho idealistického politika, aby ve své výkonné funci uvažoval realisticky. Zvyšování DPH byla velká chyba, penzijní reforma je kolosální pitomost, nedbalost ohledně EU fondů je tragická, volba mezi paušály a daňovými odpisy pro živnostníky byl krok správný. Jenže na ministra financí je občasné správné rozhodnutí málo a podle toho to taky vypadá.

Politici věří, že dlouhodobě bude líp, protože nemají jinou možnost. I když ve světě řádí ekonomická krize, je to z jejich hlediska jen dočasné, je nutno na chvilku zatnout zuby a přijmout nepopulární opatření, ale u voleb vždy vyjde najevo, že líp bude. A protože "bude líp" znamená něco jiného pro podnikatele a něco jiného pro dělníky, politici si můžeou rozdělit pozice a každý něco slíbit. Všichno do jednoho ale potřebují, aby rostla ekonomika, protože bez rostoucí ekonomiky lepší zítřky slibovat nejde. A v tom je kámen úrazu, protože politici to sice mohou slíbit, ale je to soukromý sektor, který musí růst, veřejný sektor z něho pouze žije.

Ale jak růst ekonomiku v zemi, kde jsou zaměstnanci velmi chránění (ačkoli oni sami si to nemyslí, tedy aspoň ne do doby, kdy by nějaké to pracovní místo měli vytvořit), kde vzdělávání příliš nefunguje (protože papírová čísla absolventů VŠ neznamenají vzdělanou populaci), kde se lidé nechtějí za prací stěhovat a kde se občas pracovat ani nevyplatí, kde bují korupce a kde platební morálka patří k nejhorším v Evropě a kde morálka politiků ukazuje, že zodpovědnost je jen prázdné slovo.

Dokud bude dovoleno politikům jen slibovat, dokud jim bude dovoleno zpronevěřovat miliardy ze státních peněz, dokud si budou politici vymýšlet paskvily, které se jim hodí do krámu a které nemají s realitou nic společného - ba dokud bude ministrem průmyslu doktor - do té doby nemá česká ekonomika v současném prostředí světových ekonomických problémů šanci.

Líp už bylo. Ale obchodníci s nadějí to říct nemůžou. Připravili by se o pohodlná teplá místečka...
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama