Týden korupčních afér

19. srpna 2012 v 21:58
Během jediného týdne proběhly tiskem tři zářné příklady korupce - první z CzechInvestu, který plánoval přihrát nesmírně lukrativní zakázku loni založené firmě se sídlem v bytovce v Praze 10, druhá aféra lomcuje DPP, kde do očí bijící smlouvy s firmou Crowsnest jsou nastaveny tak, že desetiletá smlouva, která běží od roku 2008, se automaticky prodlouží až do roku 2028. K tomu postačí, když jedna ze stran bude chtít dál spolupracovat. To podle oslovených právníků znamená, že pokud například společnost Crowsnest nebude chtít přijít o výdělek, dopravce s tím nic nezmůže. No a třetí je příběh Jakuba Klouzala, který je celý zveřejněn jen v tištěné MF DNES, a který popisuje, co čeká státního úředníka, který by snad - byť s pomocí ministra - chtěl s korupcí bojovat. Vyhrožování, výpověď, psychické následky, bezmoc.


Ve všech případech je k dispozici zcela jasná dokumentace a i obyčejný člověk, který nemusí mít policejní kvalifikaci, pozná, že prostě firmám se sídlem někde v bytovce se nesvěřují citlivá data ohledně státních pozemků, nebo že se smlouvy neuzavírají na 20 let a neobnovují se i v případě, že má zájem jen jedna strana. Ale je úplně jedno, kolik logických argumentů člověk má. Není síly, která by s tím dokázala bojovat. A nejméně schopná a ochotná s tím bojovat, je právě česká vláda.

Ta situace nemá řešení. I expozé v tisku je už dnes tak profláknuté, že je to už součást českého folklóru. Boj s korupcí je nebezpečný - kmotři jsou reální, mafie je reálná a politici jsou jen loutky, kteří ovšem musí hrát na ruku. Ondřej Neff to hezky naťuknul v jednom svém úvodníku o možném neschválení církevních restitucích Senátem - Jak to [Nečas] vysvětlí svým klientům, kteří se už těšili na stamiliónové zisky z manipulací s církevním majetkem? Ti se budou zlobit, jejda! - myslím, že je to přímo na hlavičku.

Dluh této země nesplatí ani mnohonásobně zvýšené daně, protože nikdo neopraví to děravé vědro, kterým peníze tečou do soukromých kapes - a majitelé těchto kapes nemají zájem na tom, tyto díry ucpat. Policie odložila nejen případy, které jí dodal Jakub Klouzal, ale všeobecně speciální protikorupční linku nebere moc vážně. Ze tří pilířů demokracie - politických stran, justice a odborů, minimálně dva nemají zájem na ukončení a potrestání korupce. A odbory v tomto směru nepodezřívám, že by měly čisté ruce, na kterých by se skvěly hodinky od rodiny za stodvace tisíc.

Kdepak - šance na změnu není - ani v nové politické straně, ani ve vůdci či vizionáři. Tato situace nemá řešení, protože vyměnit širokou fungující síť vzájemně propletených struktur jednoduše najednou nejde. A po jednotlivcích to nemá význam - jak si Jakub Klouzal vyzkoušel na vlastní kůži.

Bude to smutné dědictví pro budoucí generaci - ti opravdu dostanou tu vypálenou zemi. Ale aspoň v tom nebudou sami, protože celá Evropa si podřezává větev. Ta jedna malá zkorumpovaná zemička se v tom už ztratí.

A kdo se bude smát naposled? Poctivý občan to nebude.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama