Metráčci

1. září 2012 v 22:14
Počet obézních dětí se v Česku za patnáct let zčtyřnásobil. Češi se stali jedním z nejtlustších národů v Evropě. Úplnou náhodou jsem zrovna včera sledovala dokument týkající se dětské obezity v USA, kdo se na to cítí jazykově, tomu doporučuju, obzvláště rodičům dětí. Další smutná oblast, ve které se Češi mílovými kroky přibližují Američanům.


Ačkoli jsem jinak zastánce volného trhu, jsou oblasti, ve kterých bych velmi přivítala tvrdou regulaci. Patří tam především zdravotnictví, protože pro volný trh zdravotnictví není zdravý člověk příliš zajímavý, patří tam banky, kde volný trh způsobil neuvěřitelnou chamtivost bankéřů bez ohledu na důsledky, průmysl farmaceutický, kde dochází k manipulaci lékařů, a patří tam také průmysl potravinářský. Potravinářský průmysl právě v USA naprosto potlačil zájmy svých zákazníků ve prospěch svých zisků. A jak vyplývá z dokumentu, snahy prezidenta i různých odborných asociací jsou potlačeny díky zájmům soukromého sektoru, kteří si ty hlasy díky lobbyingu prostě koupí. Nějaká zodpovědnost, čest nebo morálka jdou stranou.

Příkladem budiž školní obědy v USA, které se dnes již nevaří, ale z polotovarů jen ohřívají a zpracovávají. Děti si mohou vybrat a samozřejmě si především vybírají hranolky a hamburgery. A školní jídelny potřebují vydělat nebo se alespoň vejít do osekaného rozpočtu. Více než 90% amerických školních jídelen nesplňovalo potřebné nutriční hodnoty školních jídel. Nic se nestalo. Prezident to chtěl změnit - a nastala bitva, ze které vyšel vítězně soukromý sektor. Ani nejmocnější muž USA s tím nic nenadělal....

Nevím, jak vypadá situace v českých školních jídelnách, kolik potravin přichází ve formě polotovarů a kolik kuchařek ještě poctivě škrábe brambory. Ale bojím se, že při neustálém osekávání rozpočtu na školní jídla je velké riziko, že kvalita půjde spíše dolů. Přitom je prokázáno, že jídlo velmi ovlivňuje schopnost se soustředit.

Nejde jen o jídlo, jde i o pití. Rodiče často žijí v domnění, že ovocné džusy jsou pro děti zdravé. Dokument to vyvrací a ukazuje, že obsah cukru v džusech je velmi srovnatelný s obsahem cukru ve slazených limonádách. A že takzvané energetické nápoje jsou cukrem prošpikované. Bohužel dietní formy nápojů nejsou o moc lepší, tam číhá jiné nebezpečí, že tělo prázdné kalorie bude pořád chtít nahradit a vyvolá větší potřebu.

Velkým problémem jsou právě reklamy, které děti vidí v televizi - zvlášť děti, které mají televizi u sebe v pokoji. Nevím, jak to vypadá v ČR, protože na televizi se moc nedíváme, ale umím si to představit. V ČR prý má televizi v pokoji třetina dětí od 6 do 9 let, starších dětí víc. To pak mají výrobci pochoutek a nápojů pré...

Souvisejícím problémem je pak nedostatek pohybu. Přesun kamarádství z ulice na Facebook je velký problém - a souvisí s ním i to, že se lidé prostě děti ven pouštět bojí. Já jsem vyrostla v paneláku, ale venku jsem lítala svobodně. Dnešní děti mají pohyb organizovaný a omezený na hodiny nebo třičtvrtěhodiny. Navíc svobodná výchova dává dětem volbu a do ničeho je moc nenutí. Pokud rodiče sami nejsou sportovci, je asi malá šance, že se děti nějak zvlášť hýbaly. Pokud se pak k tomu přidá genetická predispozice, je zaděláno.

Řešení je snadné - regulace potravin a třeba i ta spotřební daň na supersladké limonády a další nezdravosti. Jenže to není v zájmu průmyslu, který má nacpané kapsy a volení představitelé rádi vymění blaho voličů za blaho vlastní.

A komu to všechno prospívá? Dalším odvětvím průmyslu - hubnoucí, zdravotnický, reklamní, prostě peníze se točí. Komu to neprospívá vůbec jsou děti. A děti jsou budoucnost národa. Současná americká generace dětí bude s velkou pravděpodobností mít kratší délku života než jejich rodiče - právě kvůli nemocem spojeným s obezitou. Možná je to i osud českých dětí.

Ale co - máme přece demokracii a svobodnou volbu - i na to špatné rozhodnutí. A potravinářské firmy mají právo si vydělat a volení představitelé nenesou za svá rozhodnutí žádnou zodpovědnost. Podle toho to taky vypadá.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Evropanka Evropanka | 3. září 2012 v 21:46 | Reagovat

Ještě jsem se nedostala přes ten dokument :-)

2 Evropanka Evropanka | Web | 5. září 2012 v 9:55 | Reagovat

Tak, čtyři hodinové díly toho dokumentu jsem úspěšně vstřebala - a doporučuju. Týká se nás to víc, než si myslíme.

Kimmy, s tím, co jsi napsala, souhlasím (kromě toho posledního odstavce; rozumím ale tomu, že bez ironické poznámky k demokracii by to nebylo ono, hehe) Nedávno vyšla studie německé Foodwatch  - článek k tomu je na ČP http://www.ceskapozice.cz/zahranici/svetove-udalosti/giganti-profituji-z-detske-obezity
Najdi si oba ty konzumní trojúhelníky - doporučené složení stravy vs. reálná nabídka.

To přesně ilustruje ten problém. Spousta peněz jde do masivní podpory nezdravého jídla, dětem i dospělým to pochopitelně chutná. Je lákavé to kupovat. Potíž v USA je i v tom, že junk food je laciné, lacinější než zdravé jídlo. Ty nejchudší vrstvy jídlo řeší tak, že koupí dětem k svačině to nejlevnější, tj. pytlík čipsů. Z blogu dizzyeuropean: "Jak jsem tak prochazel tridou a sedal si k nim, abych se podival, jak se jim vede, slysel jsem hodne veci, ktere patri do prostredi jako je Newark - mama nema penize, takze mi na svacinu vzdycky koupi malej balicek chipsu; nechci domu, protoze tata bude opilej a hodne v razi a rozbije mi zase Xbox. Videl jsem extremne tlustyho osmiletyho kluka, kterej ma kazdej den na svacinu smazene nugety z McDonalds, protoze je to v nejbru to nejlevnejsi, co si muzes za dolar pade koupit. Ovoce a zelenina jsou nejdrazsi artikly. Kdyz me kluk pak videl pit pomerancovy dzus, chtel taky zkusit, a kdyz zkusil, tak chtel znova, protoze rikal, ze nikdy nic takoveho nemel. Od te doby mi nepustil ruku a rikal, ze me chce za daddyho."

A taky to množství, že jo. Všechno supersized, enormní porce a balení. Čokoládové tyčinky dvojnásobné a strašlivě, strašlivě sladké. Ty Hershey's bonbony a tyčinky, to je všechno na jedno brdo, přislazená čokoláda, karamel, buráky. Fujtajbl, je to odporný. Když jsme byli v Kanadě, která na tom je přece jen trochu líp, pořád jsem měla obrovskej problém se tam normálně najíst. Bister všude spousta, ale hamburgry a hranolky, nebo poutine, budiž, ale to je taky kalorická bomba. Normální hospoda s normálním vařeným jídlem, na to tam člověk nenarazí, respektive narazí, ale bude to stát třikrát, čtyřikrát tolik.

Ono je to jednoduchý, poradit "nežer a hýbej se", ale spousta lidí, když se vrátíme k těm v USA, nemá na lepší jídlo peníze a hýbat se taky nemá kde. Proto taky ten zvyk ukončovat dokumenty pozitivně, mě trochu rozladil. To, že po třech a půl hodinách depresivního rozebírání, proč jsou lidi obézní a nemocní a jakou to stojí strašnou spoustu peněz, najednou začne hrát pozitivní hudba, nějaké družstvo hasičů zavede povinné rozcvičky a brokolici k obědu a někde jinde se postaví stezka pro pěší, a optimisticky všechny ty mluvící hlavy začnou říkat "We can do it!", na zhubnutí národa nestačí. Ale aspoň se o tom mluví a je to první krok k tomu si uvědomit, že je to opravdu vážný problém. A bude i u nás.

3 Kimmy Kimmy | 5. září 2012 v 11:16 | Reagovat

Ono to z mého pohledu s demokracií souvisí - právo průmyslu vyrábět a pro dávat (nezdravé) potraviny a právo na ně lákat zákazníky, právo lidí se přežírat a pak očekávat právo na zdravotní péči, volení politici, kteří mají nulovou zodpovědnost vůči občanům a tudíž je nikdo nenutí nastavit prostředí pro blaho společnosti.

Demokracie předpokládá, že lidé jsou schopni dělat správná rozhodnutí - ale reklamky používají psychology a právníky a není zas tolik lidí, kteří to prohlédnou a dokážou se ovládat. Já si občas připadám divně, když jdu obchodem, peníze v peněžence, lákavá nabídka - a já bych si to tak dal - ale vím, že ve vlastním zájmu nesmím. Lidský mozek na tohle není přirozeně stavěný. Četla jsem, že příroda cukr přirozeně omezuje - v ovoci je k dispozici jen pár měsíců v roce a v medu si ho chrání včely - ale my dnes máme cukr všude a celý rok. Tělo ani mozek na to prostě nejsou nastavené.

Správně by měl nastoupit stát s tvrdou regulací - ale nenastoupí, protože průmysl si politiky koupí - a zákony dělají politici (opět demokracie).

USA jsou extrém. Ale Evropa a především Asie mají nakročeno stejným směrem. Ta metafora s perníkovou chaloupkou je velmi přesná (dík za odkaz).

Možná je to součást evoluce - odolají jen silní jedinci... :-P

Mně je hlavně nevolno z toho, jak zas z toho budou profitovat malé skupiny lidí (převážně mužů) a přitom by to všechno šlo s trochou snahy zvrátit.

4 Evr. Evr. | 5. září 2012 v 21:18 | Reagovat

Víš, co bych udělala? Zakázala bych reklamu na jídlo. Komplet. Zdravé jídlo, rajčata, kedlubny a mrkev nikdo stejně propagovat nebude, tak by se to stejně dotklo jen těch nezdravých - a to by bylo dobře. Vždyť si to vezmi, instatní polívky, přeslazené cereálie, limonády, sladkosti, pivo - nic, co by nějak extra prospívalo zdraví. Když se povedlo zlikvidovat reklamu na cigarety a na kuřáci si musí kupovat krabičky ze dvou třetin potištěné shnilými plícemi nebo potracenými dětmi, proč by nešlo tohle? I v tom dokumentu se o tom mluvilo.

Já myslím, že nemůže platit, že v bezzubé demokracii politici nemají zodpovědnost. Oni ji mají, ale zrovna obezita je problém, který si teprve začínají připouštět. Nikdo se o ní zatím nebaví (nebo aspoň já jsem si žádné veřejné diskuze nevšimla). Zatím jsem si spíš všimla názoru, že reklama by neměla být omezována, protože rozumný člověk se jí nenechá zblbnout a nekoupí všechno, co v ní vidí. A kromě toho reklamy jsou vtipné a zábavné, který škarohlíd by je chtěl zrušit, že ano..

5 Milan Milan | 6. září 2012 v 10:52 | Reagovat

V Americe jsem nebyl a tak to nemohou posuzovat dostatečně zodpovědně. Na základě získaných informací mám však za to, že za problémem "mekdonaldizace" stravování Američanů nestojí průmyslová výroba levných a údajně nekvalitních potravin, ale to, že ženy v USA přestaly být maminkami a manželkami a hospodyněmi.
Zkrátka - přestaly vařit.

6 Kimmy Kimmy | 6. září 2012 v 12:10 | Reagovat

Milane - těch záležitostí je tam víc - jedna z nich je určitě to, že mnohem víc žen pracuje a tudíž nemají tolik času být maminkami, manželkami a hospodyňkami. Některé ženy pracovat jednoduše musí, jiné zas jednoduše chtějí.

Dalším  problémem je skutečně potravinářský průmysl, který má největší marže na těch nejméně zdravých potraviných - sladkých limonádách a brambůrkách, na které pak vynakládá velké částky na reklamu. Není mnoho lidí, kteří reklamě dlouhodobě odolávají, zvlášť když ty výrobky jsou pro náš mozek velmi chutné.

No a nemenším problémem je i technický pokrok, který děti drží u obrazovek televice, počítačů nebo telefonů a děti nemají potřebu se hýbat.

Takže ženy za to nemůžou.

7 Kimmy Kimmy | 6. září 2012 v 12:12 | Reagovat

Evropanko - zákaz reklamy na jídlo by byl skvělý - ale potravinářská lobby je silná.

Politici si nepřipouštějí ani tak do očí bijící problémy, jako je korupce a rozkrádání - ne tak obezitu. Bohužel pro národ...

8 Evr. Evr. | 6. září 2012 v 13:21 | Reagovat

Ta lobby je opravdu silná. Po celých Státech jsou obří lány kukuřice a pšenice od Monsanta a těch přebytků je tolik, že je nutno je i za cenu subvencí zpracovat. Proto taky půllitr minerálky stojí 1,2$, kdežto půllitr coly jen dolar a proto taky hamburger vyjde levněji než jabko.

Teď je otázka, jestli to, co lidi ušetří na levným hnusným jídle, stejně nakonec nenasypou do zdravotní péče, protože co si budeme povídat, všechny ty inzulíny a by-passy lezou dost do peněz a opravdu to ve Státech začíná být vážný problém. Myslím, že se to bude muset řešit, nebo během dvaceti let budou tlouštíci z Wall-I realitou.

9 Milan Milan | 7. září 2012 v 13:30 | Reagovat

Jako Eva v ráji: já za to nemůžu, to had mi to ovoce dal, abych jedla!

Uvědomujete si, jakou nebetyčnou blbost jste plácla?
KDO JINÝ odpovídá za výživu dětí než jejich matka?
Je-li dítě tlusté, pak za to může matka!

10 Kimmy Kimmy | 7. září 2012 v 13:35 | Reagovat

Milane - je-li dítě tlusté, pak za to mohou jednak oba rodiče, ne jen matka, a jednak mám obavu, že přeceňujete inteligenci všeobecné populace. Pokud vám horem dolem bude někdo tvrdit, že Kinder svačinky jsou pro dítě zdravé, ne každý si to ověří. Pokud vám budou dítěti nabízet denně ve školní jídelně hranolky, tak s tím matky taky nic moc nenadělají.

Matka není žádný superman, který může všechno ovlivnit. Pokud si myslíte, že 10leté dítě jí jen to, co mu matka předloží, pak jste pěkně naivní.

Uvědomuji si své nedostatečné diskusní dovednosti, ale blbost jste plácl spíše vy.

11 Kimmy Kimmy | 7. září 2012 v 13:49 | Reagovat

Evropanko - myslím, že otázka "co lidi ušetří na levným hnusným jídle, stejně nakonec nenasypou do zdravotní péče" není ani moc otázkou, podle mně o tom není pochyb - ale ti lidé neplatí tu péči jako takovou, nevidí ten dopad na tu peněženku.

Hele, já už začínám mít pocit konspirační teorie - pro zisk je nejlepší naprosto tupá populace, která se přejídá, moc nepřemýšlí, trčí u televize nebo na webu, kde si nechá vymýt mozek a baví se ptákovinama,  utrácí za jídlo i za dietní prostředky i za zdravotní péči a to vše pak už jen generuje zisk tomu 1%. Dneska jsem narazila na naprosto neskutečnou americkou rodinu, která je opravdu až nechutná, ale v USA teď mají vlastní realitní šou a nějaký reportér se té potrhlé matky, která si udělala sport ze sbírání kupónů, zcela vážně a zaujatě vyptával, jaká je nejlepší strategie pro kupóny a co dělat, když vyprší jejich platnost. No panoptikum.

Asi není nutné doplnit, že celá rodina je obézní, včetně 6-leté "královny krásy" a otec tomu říká "příjemně oplácaní". A kdo to reality šou vysílá? The Learning Channel - asi aby se to lidi naučili...  to už přece nemůže být jen tak - to snad se opravdu ta studia s tím potravinářským průmyslem spojila a cíleně tu populaci blbnou (v čemž jim pomáhá americký vzdělávací systém).

Amerika - dumb and dumber.

12 ratka ratka | 8. září 2012 v 21:53 | Reagovat

mám zkušenost (nemůžu dokázat) že hubení rodiče mívají hubené děti.  a tlustí tlusté. není to ani tak geneticky jako spíše životní styl.
KUrňa kočkami skáče po klávesnici.

§ :-D
školní jídelny hrají jistě roli ve zdravé výživě ale nikoliv zásadní. rozhoduje i co děcko jí celý den, co třeba podníka s rodiči a co vidí. nejmenší kluk je 15, je teda vyhublina ale když byl menší tak měl sem tam sádýlko. neřešili jsme to nijak, teď jak dospívá tak je pro něj hrozně důležité aby nebyl tlustý. souvisí to i s tím že tlusté deti jsou pořád vyloučeny a šikanovány. nijak s tím nesouhlasím, ale pokud se decko nechce stát předmětem posměšků tak dělá vše pro to aby odpovídalo "požadavkům" kamarádů. Smutné, ale ten tlak na štíhlost pořád je.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama